W Headlands nie chcą domu modlitw

Miało być centrum kultury. Teraz brytyjscy muzułmanie z małego miasteczka Headlands chcą przekształcić je w dom modlitwy. Mieszkańcy miasteczka nie chcą się na to zgodzić, ponieważ wyznawcy Allaha mają zamiar odprawiać poranną modlitwę o wschodzie słońca.

W ubiegłym roku Kettering Muslim Association w Headlands dostała pozwolenie na przebudowę byłego domu opieki społecznej na dom kultury. Teraz grupa ubiega się o zmianę jednego z warunków, dzięki któremu pozwolono muzułmanom na otwarcie centrum. Chodzi o Fadżr – poranną modlitwę, która musi być odmawiana od świtu do wschodu słońca. Muzułmanie dostarczyli listę z dokładnymi godzinami wschodu słońca do Urzędu Miasta Kettering z najwcześniejszą godziną wschodu słońca o 4.39 rano.

Fadżr - modlitwa muzułmanów o świcieModlitwa Fadżr jest pierwszą z pięciu codziennych modlitw. Kettering Muslim Association utrzymuje, że tylko około sześciu osób ma zamiar korzystać z centrum w celu odmawiania porannej modlitwy.Obecnie centrum otwarte jest od 9.30 rano do północy.

Przewodniczący stowarzyszenia Imran Shuja powiedział: Wszystko czego potrzebujemy to maksymalnie 30 minut dla ludzi, którzy przychodzą na modlitwę. Jest niezwykle ważne dla muzułmanów, żeby odmawiać poranne modlitwy w miejscu, gdzie nikt nie będzie im przeszkadzał. Jest to zgodne z prawami człowieka. – argumentuje.

Przedstawiciel miejscowych muzułmanów przewiduje, że liczba korzystających z możliwości porannych modlitw może zwiększyć się w czasie postnego miesiąca Ramadanu. Jesteśmy bardzo wrażliwi na potrzeby wspólnoty i będziemy pracować z poszczególnymi osobami żeby wziąć ich opinie pod uwagę. – deklaruje Shuja.

Władze związku jednocześnie zapewniły, że nie będzie żadnego wezwania do modlitwy.

Ponad 70 głosów sprzeciwu napłynęło od mieszkańców Headlands, kiedy stowarzyszenie po raz pierwszy ubiegało się o przekształcenie byłego domu opieki w centrum religijne.

Wniosek będzie rozpatrywany przez komisję planowania przestrzennego.

Tłum. K.D
Źródło: Northamshire Evening Telegraph, 13 lutego 2009

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Widmo terroryzmu wisi nad olimpiadą

Francja: „islamizacja” czy „islamofobia” ?

Niemcy: narasta zagrożenie islamskim terroryzmem