Wiadomość

USA: samotnie przeciwko irańskim mułłom

Więzienie Evin w Teheranie, gdzie torturuje sie więźniów politycznych (Foto Wikimedia, Eshan Iran)

Jedynym zachodnim rządem, który podejmuje konkretne kroki, by pociągnąć irański reżim do odpowiedzialności za łamanie praw człowieka, destabilizujące zachowanie i agresywną politykę na Bliskim Wschodzie, jest administracja Trumpa.

We wrześniu Stany Zjednoczone wpisały na czarną listę i narzuciły sankcje na wielu irańskich funkcjonariuszy i instytucji za poważne łamanie praw człowieka. Sankcje dotkną również sędziego, który wydawał wyrok śmierci na irańskiego mistrza zapasów, Navida Afkariego.

UE, ONZ i organizacje praw człowieka nie podjęły żadnego konkretnego działania także po tym, jak Amnesty International opublikowała raport o szokującym łamaniu praw człowieka. AI ostrzegała, że irański reżim popełnia nieakceptowalne potworności,  a jego ofiary „mają zawiązywane oczy; są bite pięściami, kopane i chłostane; bite pałkami, wężami gumowymi i kablami; podwieszane lub zmuszane do przyjmowania bolesnych pozycji przez długi czas; pozbawiane wystarczającej żywności i wody pitnej; umieszczane w długotrwałej izolacji, czasami przez tygodnie, a nawet miesiące; i są pozbawione opieki medycznej pomimo ran odniesionych podczas protestów lub w wyniku tortur”.

Stany Zjednoczone narzuciły także sankcje na sędziego Sejjeda Mahmouda Sadatiego, sędziego Mohammada Soltaniego z Rewolucyjnego Sądu w Sziraz i Adela Abada z Uramji, jako odpowiedzialnych za poważne łamanie praw człowieka, włącznie z torturami, arbitralnym internowaniem i nieuzasadnionymi egzekucjami. Elliott Abrams, specjalny przedstawiciel USA na Iran i Wenezuelę, powiedział podczas posłuchania w senackiej Komisji Stosunków Zagranicznych:

„USA są zdecydowane pociągać do odpowiedzialności tych, którzy odmawiają wolności i sprawiedliwości ludziom w Iranie i za kilka godzin Stany Zjednoczone ogłoszą sankcje wobec wielu irańskich funkcjonariuszy i instytucji, włącznie z sędzią, który skazał Navida Afkariego na śmierć”.

Afkari, podobnie jak wielu innych uczestników protestów przeciwko reżimowi, był brutalnie torturowany. Wyjaśnił w liście: „Przez około 50 dni musiałem znosić najbardziej koszmarne tortury fizyczne i psychiczne. Bili mnie kijami i pałkami, uderzeniami po rękach, nogach, brzuchu i plecach. Umieszczali mi na głowie torbę plastikową i torturowali mnie aż się dusiłem. Wlewali mi także alkohol do nosa”.

Pociąganie irańskich przywódców do odpowiedzialności tylko za łamanie praw człowieka nie wystarcza. Trzeba wywierać naciski za militarne awanturnictwo tego reżimu. W odróżnieniu od UE, USA podejmują konkretne kroki w przeciwstawianiu się temu bandyckiemu reżimowi także na innych arenach. 21 września prezydent  Trump wydał nowy dekret prezydencki dotyczący związanych z Iranem transferów broni konwencjonalnej, wymierzony w tych, którzy starają się zawrzeć umowy handlu bronią z irańskim reżimem i obejść oenzetowskie embargo na broń.

Kraje europejskie powinny przestać robić interesy z Iranem, ponieważ wzmacniają reżim, który zakłada komórki terrorystyczne na europejskiej ziemi.

Chociaż USA niedawno przedstawiły rezolucję w ONZ, by przedłużyć embargo na broń do Iranu, Rosja i Chiny użyły swojego prawa weta. Pozostałych 11 członków wstrzymało się od głosu.

Przywódcy Rosji wydają się bardziej niż chętni do pomagania Iranowi. Władimir Żyrinowski, przywódca Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji, powiedział w styczniu 2020 roku, że Rosja musi „zaoferować Iranowi porozumienie o współpracy wojskowej i pilnie sprzedać najnowocześniejszą broń, żeby nikt nie ośmielił się rzucić czymkolwiek w kierunku Iranu”.

W końcu Rada Bezpieczeństwa ONZ przegłosowała 14 sierpnia pozwolenie na wygaśnięcie 13-letniego embargo na broń dla irańskiego reżimu. To znaczy, że irański reżim będzie mógł swobodnie kupować, sprzedawać, importować i eksportować broń.

Aby nie dopuścić do zawierania przez Iran umów na zakup broni, skutecznie narzucono sankcje na kilka znaczących organizacji i osób, włącznie z irańskim ministerstwem obrony i sił zbrojnych, a także: Organizacją Przemysłów Obronnych Iranu i jej dyrektorem, Mohammadem Ghannadi Maraghehem; zastępcą szefa Jądrowego Planowania i Strategicznego Nadzoru Organizacji Energii Atomowej Iranu (AEOI), Mohammadem Kannadim, jak również Dżavadem Karimi Sabetem, zastępcą szefa AEOI i szefem jej Instytutu Badawczego Nauk Jądrowych i Technologii; oraz Grupą Przemysłową Mammut i jej filią, Mammut Diesel, za to, że są „kluczowymi producentami i dostawcami militarnych towarów podwójnego użytku do programu rakietowego Iranu”.

Sankcje ewidentnie mają na celu spowodowanie, by firmy i rządy dobrze się zastanowiły, zanim zaczną prowadzić interesy z mułłami, narażając tym samym na szwank swoje interesy z USA. Irański prezydent, Hassan Rouhani, wyraźnie czując naciski sankcji, ostro zaatakował USA, oskarżając je o „barbarzyństwo”.

Kraje europejskie powinny przestać robić interesy z Iranem, ponieważ wzmacniają reżim, który zakłada komórki terrorystyczne na europejskiej ziemi. Iran od początków układu JCPOA siał terror i knuł mordercze spiski w UE. Jeśli mułłowie zdobędą broń jądrową i pociski do jej przenoszenia, nawet nie będą musieli ich użyć; samo zagrożenie dla europejskich miast wystarczy, żeby uzyskać natychmiastową uległość [Europy]. Wywiad Niemiec przyznał, że ponad tysiąc członków Hezbollahu, irańskiej marionetki, używa tego kraju do rekrutacji nowych członków, zbierania pieniędzy i kupowania broni.

W październiku zeszłego roku szef albańskiej policji, Ardi Veliu, ujawnił, że albańskie służby bezpieczeństwa odkryły aktywną jednostkę cudzoziemskich operacji związaną z irańskimi Siłami Kuds.* W ostatnich latach serie spisków prowadzących do zabójstw i terroryzmu miały miejsce w całej Europie – jednym spiskowcom się udało, innym nie, ale wszystkie te akcje były dziełem irańskich agentów, ze śladami prowadzącymi do Teheranu.

W lipcu 2018 roku celem zamachu terrorystycznego w Paryżu (udaremnionego) była duża konferencja, w której brał udział nie tylko autor niniejszego tekstu, ale także wielu mówców z wysokiego szczebla, takich jak były kanadyjski minister spraw zagranicznych, John Baird, były spiker Izby Reprezentantów USA, Newt Gingrich, i były burmistrz Nowego Jorku, Rudy Giuliani.

Kilka miesięcy później, w październiku, irański dyplomata i kilka innych osób irańskiego pochodzenia zostali aresztowani we Francji, Belgii i Niemczech za to, co według francuskiego wywiadu było udaremnionym zamachem bombowym, za którym stał irański reżim.

Reżim Iranu mordował także dysydentów na europejskiej ziemi. Ahmad Mola Nissi, holenderski obywatel irańskiego pochodzenia i krytyk irańskiego reżimu, został zastrzelony przed drzwiami swojego domu w listopadzie 2017 roku. Holenderskie władze publicznie przyznały, że mają „silne wskazówki”, iż to irański rząd zlecił dokonanie tego morderstwa.

Unia Europejska musi skończyć z polityką pobłażania wobec mułłów w Iranie. Powinna dołączyć do USA w rozliczaniu irańskich przywódców za ich czyny.

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Źródło: gatestoneinstitute.org

O protestach w Iranie pisaliśmy w tym artykule.

——————————————-

* Część struktury Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, podlegająca bezpośrednio Najwyższemu Przywódcy Islamskiej Republiki Iranu, odpowiedzialna za prowadzenie operacji wojskowych poza granicami Iranu oraz organizowanie, szkolenie i zaopatrywanie islamskich organizacji współpracujących z rządem irańskim.(red.)

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Majid Rafizadeh

Amerykański politolog irańskiego pochodzenia. Wykładowca na Harvard University, Przewodniczący International American Council. Członek zarządu Harvard International Review.

Inne artykuły autora:

Biden i mułłowie: „Karmienie krokodyla”

Iran: egzekucje dzieci, amputacje, chłosty

Iran: egzekucje dzieci, amputacje, chłosty