USA: jest zgoda na meczet obok Ground Zero

| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Nowojorska komisja ochrony zabytków uznała we wtorek, że na status zabytku nie zasługuje budynek z XIX wieku znajdujący się obok zburzonych w ataku terrorystycznym wież World Trade Center. Oznacza to, że można tam stworzyć meczet i centrum islamskie.

Widok na Ground ZeroDecyzja komisji oznacza, że budynek można zburzyć. Na jego miejscu plan przewiduje budowę meczetu oraz ośrodka rekreacji i kultury.

O przekształcenie ponad 150-letniego budynku, znajdującego się obok Ground Zero, w meczet i otworzenie tam centrum religijnego zabiegała organizacja o nazwie Cordoba Initiative. Przedstawia się ona jako ugrupowanie promujące dobre stosunki islamu z innymi wyznaniami.

Budowa meczetu jest od kilku miesięcy przedmiotem zagorzałego sporu. Część rodzin osób zabitych w ataku 11 września protestuje przeciwko meczetowi, argumentując, że obraża on pamięć ofiar. Popiera ich wielu konserwatywnych polityków republikańskich, m.in. były przewodniczący Izby Reprezentantów Newt Gingrich i była kandydatka na wiceprezydenta Sarah Palin.

Przeciwko meczetowi w pobliżu Strefy Zero wystąpiły niektóre organizacje żydowskie, jak na przykład Liga Przeciw Zniesławieniom (ADL).

więcej na gazeta.pl

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook