USA: jest zgoda na meczet obok Ground Zero

Widok na Ground Zero
| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Nowojorska komisja ochrony zabytków uznała we wtorek, że na status zabytku nie zasługuje budynek z XIX wieku znajdujący się obok zburzonych w ataku terrorystycznym wież World Trade Center. Oznacza to, że można tam stworzyć meczet i centrum islamskie.

Widok na Ground ZeroDecyzja komisji oznacza, że budynek można zburzyć. Na jego miejscu plan przewiduje budowę meczetu oraz ośrodka rekreacji i kultury.

O przekształcenie ponad 150-letniego budynku, znajdującego się obok Ground Zero, w meczet i otworzenie tam centrum religijnego zabiegała organizacja o nazwie Cordoba Initiative. Przedstawia się ona jako ugrupowanie promujące dobre stosunki islamu z innymi wyznaniami.

Budowa meczetu jest od kilku miesięcy przedmiotem zagorzałego sporu. Część rodzin osób zabitych w ataku 11 września protestuje przeciwko meczetowi, argumentując, że obraża on pamięć ofiar. Popiera ich wielu konserwatywnych polityków republikańskich, m.in. były przewodniczący Izby Reprezentantów Newt Gingrich i była kandydatka na wiceprezydenta Sarah Palin.

Przeciwko meczetowi w pobliżu Strefy Zero wystąpiły niektóre organizacje żydowskie, jak na przykład Liga Przeciw Zniesławieniom (ADL).

więcej na gazeta.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze