Unijny szczyt: relokacja imigrantów będzie dobrowolna

Na unijnym szczycie poświęconym imigrantom podpisano wspólną deklarację 28 krajów – w tym Polski i Węgier – na temat postępowania z imigrantami w Unii Europejskiej. Deklaracja nie zawiera konkretów, ale wskazuje kierunki dalszego postępowania Unii. Przewiduje trzy rodzaje działań:

  • stworzenie ośrodków dla osób, które próbują się dostać do Europy w Afryce Północnej i przyjmowanie decyzji azylowych w tych ośrodkach; osoby, które uzyskają azyl udadzą się do Europy, nie wiadomo, do którego kraju: żaden kraj afrykański nie dał jeszcze zgody na utworzenie takich ośrodków;
  • stworzenie w Europie ośrodków dla imigrantów, którym udało się tutaj dostać; w tych ośrodkach mieliby oczekiwać na decyzje azylowe; nie wiadomo w których krajach i ile takich ośrodków miałoby powstać;
  • osoby, które otrzymają azyl będą rozdzielane wśród krajów, które będą gotowe je przyjąć; nie będzie przymusowej relokacji imigrantów. (g)

Źródło: washingtonpost.com

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Grzegorz Lindenberg

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Indie: sąd odmówił cenzurowania Koranu

Antyekstremistyczna fundacja Quilliam zlikwidowana

Unijny budżet lekceważy groźbę masowej imigracji