Unijny raport krytykuje Turcję

1
| 3 komentarzy|
image_pdfimage_print

W opublikowanym niedawno szkicu Raportu ze Strategii Poszerzania dotyczącego Turcji, Unia Europejska wskazuje na problemy związane z wolnością wypowiedzi oraz politycznym rozwiązaniem kwestii Kurdów. 

Dokument wylicza trudności, na jakie napotykają niemuzułmańscy obywatele Turcji. Kilka zapisów dotyczy praw ludności ormiańskiej. Raport mówi, że wniosek ormiańskiego patriarchy o otwarcie uniwersyteckiego wydziału języka i duchowieństwa ormiańskiego rozpatrywany jest już od pięciu lat. Dokumenty tożsamości, takie jak dowody osobiste, zawierają informacje o wyznaniu, co powoduje dyskryminację lub szykanowanie osób, które przeszły z islamu na inną religię i w związku z tym wymieniają dokumenty.

„Ministerstwo Edukacji Narodowej przyjęło nowe rozporządzenie zezwalające dzieciom z mniejszości ormiańskiej, greckiej i żydowskiej, niebędącym obywatelami Turcji, na naukę w szkołach mniejszościowych. Jednak dzieci nieposiadające tureckiego obywatelstwa nie otrzymują oficjalnych dyplomów”, podaje unijny raport.

„Obchody dwudziestej rocznicy masakry w Khojaly (Azerbejdżan) na placu Taksim w Stambule zostały zakłócone rasistowskimi i antyormiańskimi hasłami i przerodziły się w marsz na redakcję ormiańskiej gazety ‘Agos’”, czytamy dalej w raporcie. „Niektóre podręczniki szkolne nadal prezentują stanowisko przeciwne misjonarzom i mniejszościom. Kilka ważnych budynków na ormiańskim cmentarzu w Malatya zostało w tym roku zburzonych przez władze miasta.”

Tłumaczenie: ND
Źródło: http://news.am/eng/news/124351.html

 

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze