Unia zapowiada sankcje wobec Turcji

Sankcje wobec Turcji mogą zostać wprowadzone po spotkaniu szefów rządów krajów Unii Europejskiej, które planowane jest na 24-25 września, zapowiedział Josep Borell, odpowiadający w UE za politykę zagraniczną.

Jest to efekt piątkowego spotkania unijnych ministrów spraw zagranicznych.

Turcja prowadzi poszukiwania gazu ziemnego na wodach Morza Śródziemnego, które według Grecji, Cypru i Unii są ich wodami terytorialnymi. W ostatnich tygodniach doszło do zaostrzenia sytuacji, z ćwiczeniami wojskowymi zarówno Turcji, jak i Grecji i jej sojuszników w pobliżu spornych obszarów. Turcja twierdzi, że badania prowadzi na swoich wodach i grozi wzmożeniem tych działań jeśli sankcje zostaną wprowadzone.

Przewidywane sankcje obejmują zakaz korzystania przez niektóre tureckie statki z europejskich portów i zakaz podróży dla tureckich oficjeli odpowiedzialnych za nielegalne wiercenia. (g)

Źródło: dw.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom