Unia trwoni miliardy na pomoc

Unia trwoni pieniądze
| 10 komentarzy|
image_pdfimage_print

Budżet Unii Europejskiej przeznaczany na pomoc dla innych krajów wynosi prawie 11,5 miliarda euro. Czy pieniądze te wydawane są zgodnie z przeznaczeniem? Tego niestety się nie dowiemy.

Unia trwoni pieniądzeUnijny Trybunał Obrachunkowy skrytykował Unię Europejską za niesprawne kontrolowanie tego, w jaki sposób beneficjenci wydają środki pomocowe. Twierdzi on, że Komisja Europejska wydaje te środki losowo, bez alokowania ich tam, gdzie są najbardziej potrzebne.

Wśród otrzymujących pomoc jest na przykład Turcja, która w 2009 roku otrzymała ponad 550 milionów euro – dwukrotnie więcej niż Afganistan – mimo, że jej gospodarka rośnie w gwałtownym tempie.

W jednym z przykładów marnotrawstwa użytych w raporcie, belgijska nauczycielka tańca została zatrudniona, by uczyć tańca w Burkina Faso w projekcie „Tańczę wiec jestem”. W kraju tym ludzie żyją za mniej niż jedno euro dziennie. W Mali centrum pomocy imigrantom, które miało pomóc szukać pracy ludziom w Europie otrzymało prawie 10 milionów funtów. W ciągu trzech lat znalazło pracę dla sześciu osób.

Pieniądze otrzymują również reżimy, które nie zamierzają podzielać europejskich wartości. Są one także konsumowane przez skorumpowanych przywódców. Wystarczy spojrzeć na kwoty przeznaczone dla państw z rejonu Afryki Północnej, gdzie ogromna pomoc nie prowadziła do zmian w kierunku demokracji. (jk)

JW na podst. The Telegraph

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze