Unia bez sankcji wobec Turcji, nożownik udawał nieletniego uchodźcę. Przegląd wydarzeń 28.09-04.10.2020

W trakcie unijnego szczytu nie nałożono sankcji na Turcję. Urzędnikom z Brukseli nie udało się przekonać wszystkich do nowych rozwiązań w zakresie polityki migracyjnej. Opór Grupy Wyszehradzkiej został wzmocniony przez Wiedeń.

Wiadomości

UE nie nałoży na razie sankcji na Turcję. Bruksela wzywa do dialogu i zapewnia o pełnej solidarności z Grecją i Cyprem. Wspólnota ma działać wobec Ankary dwutorowo. Na czym polega ta strategia? Więcej…

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz wyraził sprzeciw przeciwko jakimkolwiek planom zmuszania państw unijnych do przyjmowania osób starających się o azyl. Kto popiera propozycję Brukseli w sprawie nowej strategii migracyjnej, a kto ją odrzuca? Więcej…

NGO współpracowały z przemytnikami ludzi. Grecka policja postawiła zarzuty 33 greckim członkom organizacji pozarządowych i dwóm cudzoziemcom, oskarżając ich o aktywne pomaganie w przemycie nielegalnych imigrantów z Turcji na wyspę Lesbos. Jaki udział w ujawnieniu tego procederu miały służby specjalne? Więcej…

Terrorysta, który w ubiegłym tygodniu ranił dwie osoby pod byłą siedzibą „Charlie Hebdo” w Paryżu, dostał się do Francji jako nieletni uchodźca bez opieki, zaniżając swój wiek. Co jeszcze wiemy o zamachowcu? Więcej…

Kanadyjski rząd chroni skompromitowanych członków irańskiego reżimu. Pod rządami premiera Justina Trudeau Kanada stała się bezpiecznym schronieniem dla skorumpowanych członków irańskiego reżimu, a jednocześnie niebezpiecznym miejscem dla kanadyjsko-irańskich demokratów. Dlaczego Ottawa przyjęła miękką strategię wobec Iranu? Więcej…

USA z większą rezerwą wobec Turcji. W czasie wizyty w Grecji amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo sprawdzał, czy możliwe byłoby przeniesienie tam amerykańskiej bazy lotniczej z Incirlik w Turcji, w której znajdują się między innymi bombowce przenoszące broń jądrową. Czy relacje Ankara – Waszyngton czeka ochłodzenie? Więcej…

Analizy i raporty

Coraz częściej padają wobec prezydenta Turcji oskarżenia, że podąża drogą wyznaczoną przez Hitlera. Czy jest to przesada, prawo Godwina, czy rzeczywiście Erdogan, jak Hitler, zaczyna od agresywnych tyrad, by je później zrealizować? Na te pytania odpowiada Jan Wójcik w obszernej analizie. Więcej…

Grupa saudyjskich dysydentów na wygnaniu w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i innych krajach Zachodu ogłosiła powołanie partii opozycyjnej. Jest to pierwsza od dłuższego czasu zorganizowana forma politycznego oporu wobec rządów króla Salmana ibn Abd al-Aziza Al Su’uda. Jakie szanse na zmianę krajobrazu politycznego Arabii Saudyjskiej mają intelektualiści? Więcej…

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Widmo terroryzmu wisi nad olimpiadą

Francja: „islamizacja” czy „islamofobia” ?

Niemcy: narasta zagrożenie islamskim terroryzmem