W grudniu galerie handlowe w największych tureckich miastach dekorowane są choinkami w celu przyciągnięcia klientów. Chrześcijańskie święta są jednak coraz częściej zakłócane przez konserwatywnych muzułmanów, którzy twierdzą, że są one „sprzeczne z kulturą islamu”.
W mediach społecznościowych huczy od skarg i zarzutów pisanych przez użytkowników, którzy nie mogą się pogodzić ze „złym wpływem” Bożego Narodzenia i Nowego Roku na kulturę kraju. Dobrym przykładem ogromnej presji wywieranej na obywateli jest obwieszczenie Tureckiego Departament Spraw Religijnych, w którym napisano, że obchodzenie Sylwestra „odcina” muzułmanów od ich kultury.
Antychrześcijańskie demonstracje
Co roku przed świętami młodzi muzułmańscy aktywiści zwołują demonstracje w największych metropoliach, takich jak Stambuł i Ankara, w trakcie których niosą transparenty z napisami „Muzułmanie nie obchodzą Bożego Narodzenia” albo „Bądź muzułmaninem i świętuj tylko islamskie uroczystości”. W zeszłym roku ludzie w przebraniu Świętego Mikołaja pracujący w centrach handlowych zostali zaatakowani przez protestujących. Oberwali również Mikołajowie – maskotki. Członek konserwatywnej partii Saadet powiedział, że muzułmanie „są zmartwieni wpływem Zachodu na społeczeństwo tureckie oraz deprawacją młodzieży”. „To kraj muzułmański. Kiedy młodzi ludzie oglądają amerykańskie seriale to widzą choinki, prezenty i całą masę innych rzeczy, których nie mamy w naszej tradycji” – powiedział aktywista (anonimowo).
Jednak świeccy Turcy cieszą się Bożym Narodzeniem pomimo sprzeciwu konserwatystów. Jednym z nich jest inżynier Ihsan Derme, który zabrał żonę i siedmioletnią córkę do galerii Panora w Ankarze, gdzie zobaczyć można ogromną choinkę. „Czemu nie mielibyśmy świętować, to fajne i dzieci bardzo to lubią. Nie trzeba być wyznawcą religii, by obchodzić Boże Narodzenie. W domu cieszymy się świąteczną atmosferą i dajemy sobie prezenty. To ulepsza i zacieśnia więzy rodzinne” – mówi Derme. Mężczyzna potępia rodaków, którzy starają się wywołać „zderzenie cywilizacji” zasiewając nienawiść w kraju, który od zawsze jest domem dla różnych nacji i religii.
Zakupy w Czarny Piątek