Turcja: Rządzący islamiści dyskryminują zwolenników świeckości

Islamiści Turcja
| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Pomimo, że Turcja po I wojnie światowej przeprowadziła prozachodnie reformy, ideały konserwatywnego społeczeństwa islamskiego obecnie narzucane  przez władze tureckie, mówią analitycy.

Islamiści TurcjaModel świeckiego społeczeństwa został przyjęty po roku 1923, kiedy została utworzona Republika Turecka, a jej założyciele postrzegali Zachód jako wzorzec cywilizacji.

Nieliczne próby islamizacji społeczeństwa były skutecznie od tego czasu powstrzymywane przez armię, która była strażnikiem świeckiego ustroju. Jednak od kiedy do władzy doszła Partia Sprawiedliwości i Rozwoju, zwolennicy świeckiego państwa są poddawani coraz większej dyskryminacji, uważa Binnaz Toprak, profesor nauk politycznych z Istambułu.

Toprak powiedziała w wywiadzie dla The Washington Institute for Near East Policy (Waszyngtoński Instytut Polityki Bliskowschodniej), że liberalni i świeccy Turcy stoją wobec narastającej dyskryminacji w społeczeństwie, która w niektórych wypadkach jest wspierana przez rządzącą AKP.

Profesor nawiązuje do badania, które ujawnia, że funkcjonariusze rządowi używają standardów takich jak noszenie turbanu czy abstynencja jako warunków kwalifikacyjnych na stanowiska w administracji publicznej. Przenosi to dyskryminację w codzienne tureckie życie.

JW na podst. UPI

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze