Turcja przyznaje obywatelstwo terrorystom Hamasu

Turcja przyznała obywatelstwo wysokiej rangi działaczom komórki terrorystycznej Hamasu, informuje brytyjski dziennik „The Telegraph”. Turecki rząd zaprzecza.

W związku z tą decyzją podnoszone są obawy, że terroryści Hamasu będą mieli więcej swobody w przemieszczaniu się po świecie i atakowaniu izraelskich obywateli. Tureckie paszporty umożliwiają wjazd bez wizy do Japonii, Korei Południowej, Singapuru i Serbii. Turcja stara się też o ruch bezwizowy z Unią Europejską.

Paszporty ma otrzymać 12 ważnych członków Hamasu, którzy z Turcji zrobili bazę dla swoich operacji. Otrzymali oni obywatelstwo i 11-cyfrowy numer tożsamości. Dodatkowo kolejnych pięciu jest w trakcie procesu o otrzymanie obywatelstwa.

Hamas uznany jest przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską za organizację terrorystyczną, tymczasem Turcja uznaje go za pełnoprawny ruch polityczny, demokratycznie wybrany przez mieszkańców Strefy Gazy. Osoby, które stają się obywatelami, same nie zajmują się działaniami zbrojnymi, ale „aktywnie zbierają fundusze i kierują agentami, by przeprowadzali obecnie ataki”, twierdzi źródło w tureckiej administracji.

Rzecznik rządu tureckiego uznał to za bezpodstawne oskarżenia zagranicznego rządu. (j)

Źródło: The Telegraph

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Jak Donald Tusk debatę o imigracji zakończył

Kolejny meczet w Warszawie. Kto go buduje?

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię