Turcja oskarża 20 Saudyjczyków o morderstwo Chaszodżdżiego

Protest pod konsulatem saudyjskim w Stambule po zamordowaniu Chaszodżdżiego, demonstranci niosą figurę Mohammeda bin Salmana z zakrawawionymi rękami. Fot.. Hilmi Hacaloğlu (VOA)
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Prokuratura turecka skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko dwudziestu Saudyjczykom, oskarżonym o zamordowanie w październiku 2018 roku Dżamala Chaszodżdżiego (Jamala Khashoggiego) w konsulacie saudyjskim w Stambule.

Chaszodżdżi, były doradca władców Arabii Saudyjskiej, był ostatnio publicystą krytycznym wobec saudyjskich władz, mieszkał w USA i publikował w „Washington Post”. Do konsulatu poszedł po papiery niezbędne do ślubu, który miał zawrzeć.

W konsulacie został zamordowany, a jego zwłoki, poćwiartowane i wyniesione, do dziś nie zostały znalezione. Arabia Saudyjska zaprzeczała początkowo morderstwu, ale potem przyznała, że doszło do niego w wyniku samodzielnego działania kilku funkcjonariuszy. W tajnym procesie skazała na karę śmierci pięć anonimowych osób, a trzy na więzienie.

Turcja oskarżyła dwóch byłych funkcjonariuszy wywiadu o zaplanowanie morderstwa, a pozostałych 18 osób o jego przeprowadzenie. Prowadząca po morderstwie dochodzenie specjalna wysłanniczka ONZ Agnes Callamard  stwierdziła, że istnieją wiarygodne dowody, że za zleceniem morderstwa stał następca tronu Arabii Saudyjskiej, premier Mohammed bin Salman. (g)

Źródło:BBC

Chętnie nas czytasz?

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook