Turcja oskarża 20 Saudyjczyków o morderstwo Chaszodżdżiego

Prokuratura turecka skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko dwudziestu Saudyjczykom, oskarżonym o zamordowanie w październiku 2018 roku Dżamala Chaszodżdżiego (Jamala Khashoggiego) w konsulacie saudyjskim w Stambule.

Chaszodżdżi, były doradca władców Arabii Saudyjskiej, był ostatnio publicystą krytycznym wobec saudyjskich władz, mieszkał w USA i publikował w „Washington Post”. Do konsulatu poszedł po papiery niezbędne do ślubu, który miał zawrzeć.

W konsulacie został zamordowany, a jego zwłoki, poćwiartowane i wyniesione, do dziś nie zostały znalezione. Arabia Saudyjska zaprzeczała początkowo morderstwu, ale potem przyznała, że doszło do niego w wyniku samodzielnego działania kilku funkcjonariuszy. W tajnym procesie skazała na karę śmierci pięć anonimowych osób, a trzy na więzienie.

Turcja oskarżyła dwóch byłych funkcjonariuszy wywiadu o zaplanowanie morderstwa, a pozostałych 18 osób o jego przeprowadzenie. Prowadząca po morderstwie dochodzenie specjalna wysłanniczka ONZ Agnes Callamard  stwierdziła, że istnieją wiarygodne dowody, że za zleceniem morderstwa stał następca tronu Arabii Saudyjskiej, premier Mohammed bin Salman. (g)

Źródło:BBC

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom