Turcja: AKP obsadza najważniejsze stanowiska islamistami

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Są głosy, że AKP to taki turecki odpowiednik niemieckiego CDU. Czy CDU chciało obalać niemiecką laickość i demokrację?

Turecki parlament wybrał w środę kandydata Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) Mehmeta Alego Sahina na nowego przewodniczącego.

Sahin, dawny islamista, nie uzyskał jednak poparcia opozycji broniącej laickości Turcji, co może w przyszłości oznaczać tarcia w parlamencie – pisze agencja Reutera. Z tego powodu wybór Sahina zagraża procesowi wdrażania reform wymaganych przez Unię Europejską, do której Ankara aspiruje.

Opozycyjne ugrupowania skrytykowały zakorzenioną w islamie AKP za to, że zlekceważyła apele o wystawienie kandydata, który mógłby liczyć na poparcie ponadpartyjne. Opozycja chciała reelekcji odchodzącego przewodniczącego Koksala Toptana.

Sahin, dawny minister sprawiedliwości, był jednym z założycieli AKP, a także wysokim rangą członkiem poprzedniczki rządzącego ugrupowania, czyli Partii Dobrobytu. Partia ta została zdelegalizowana w 1998 roku za naruszanie konstytucyjnych zasad laickości.

Przewodniczący parlamentu jest formalnie drugą osobą w państwie po prezydencie, dlatego jego polityczne zaplecze ma takie znaczenie dla świeckiego establishmentu, który obawia się, że AKP dąży do zniesienia rozdziału państwa i religii.

Czytaj więcej na onet.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze