Trwa śledztwo w sprawie ekstremistów w niemieckiej armii

Niemiecki wywiadu wojskowy MAD ( Militärischer Abschirmdienst) prowadzi śledztwo w sprawie sześćdziesięciu czterech pracowników służb zbrojnych, podejrzanych o ekstremizm islamski.
Ministerstwo Obrony wszczęło szeroko zakrojone dochodzenie z powodu obaw, że dżihadyści mogli przeniknąć do szeregów armii, która zatrudnia około dwustu pięćdziesięciu tysięcy osób, w tym personel cywilny. Pracownicy kontrwywiadu rutynowo dokonują nalotów na podejrzane kryjówki po serii brutalnych ataków w stylu ISIS.
Wszyscy potencjalni członkowie niemieckich sił zbrojnych zostaną przez przyjęciem prześwietleni przez wywiad wojskowy w celu sprawdzenia, czy nie mają powiązań z ekstremistami islamskimi. Agenci kontrwywiadu uważają, że między rokiem 2007 a 2016 trzydziestu ekstremistów islamskich uciekło do Syrii oraz Iraku po odbyciu służby w armii niemieckiej.
Dziewiętnaście osób zostało już wydalonych z wojska za powiązania z ekstremistami.
Do tej pory agencja mogła prześwietlać tylko obecnych pracowników sił zbrojnych. Rząd przyjął w sierpniu uchwałę, pozwalającą na rozszerzenie tego prawa na wszystkich, którzy starają się o przyjęcie do armii. Zgodnie z dokumentem uzasadniającym dokonanie zmian, istnieją obawy, że islamiści próbują się dostać do wojska w celu przejścia odpowiedniego przeszkolenia.

Veronica Franco na podstawie Daily Mail

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom

Pakistan pogrąża się w islamskim fanatyzmie