Trump odpalił Pershinga

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump w reakcji na zamachy terrorystyczne w Barcelonie sugeruje „przestudiowanie tego co generał Pershing zrobił terrorystom gdy ich złapał”. 

Chociaż w czasach wielu fałszywych informacji łatwo jest się pomylić, taka pomyłka nie powinna się zdarzyć głowie supermocarstwa. Trump powielił fałszywa informację, fake z długa już brodą, jakoby Pershing miał strzelać do muzułmanów na Filipinach krwią maczaną w świńskiej krwi. Mówiono też o zakopywaniu ich ciał razem ze świńskimi trupami. I jakkolwiek może to się podobać przeciwnikom islamskich terrorystów, nie jest to prawdą.

Generał Pershing był na początku XX wieku gubernatorem filipińskiej prowincji Moro, gdzie do dziś praktycznie trwa rebelia ludności muzułmańskiej. Jednak zalecał negocjacje i dyskusje, co pozwoliło mu wygasić konflikt. (j)

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Wilders wygrał wybory, ale czy będzie rządzić?

Czerwono-zielony sojusz w Polsce?

Muzułmanie i Palestyna: wybiórcze współczucie