29 lutego 2020 r. Islamski Emirat Afganistanu (Taliban) i Stany Zjednoczone podpisały umowę w Doha w Katarze, która między innymi wymaga, by rząd afgański uwolnił pięć tysięcy członków Talibanu z rozmaitych więzień.
Stany Zjednoczone naciskały na rząd, który nie był stroną umowy, by zwolnił więźniów wskazanych przez Taliban.
Obecnie jednak okazało się, że zwolnieni terroryści Talibanu wrócili do walki. 24 lipca 2020 r. armia afgańska opublikowała zdjęcie dwóch talibów zwolnionych kilka tygodni wcześniej. Według afgańskiej witryny informacyjnej, Khaama.com, terroryści zostali aresztowani podczas działań sił bezpieczeństwa w okolicy Szeesza Chana. Informowano, że po zwolnieniu z więzienia przysięgli na Koran, że powrócą do Talibanu.
Tymczasem pełniący obowiązki afgańskiego ministra obrony Asadullah Chalid wyraził niepokój, że talibowie “zabijają afgańskich obywateli w imię islamu”, ale zachowują „pokój z Amerykanami”, nawiązując do umowy Talibanu z USA. Minister dodał: „Nie wiem, jaki mają powód (talibowie) do walki z afgańskimi i muzułmańskimi żołnierzami, ale mówią, że mają zawieszenie broni z Amerykanami.
Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Afganistanu, Hamdullah Mohib, powiedział: „Wszystkie dzieci ich starszyzny [tj. przywódców Talibanu] studiują w [pakistańskich miastach] Karaczi, Kweta i Islamabad, i nie mają znajomych we własnym kraju, ale oni (talibowie) sami przychodzą i niszczą własny kraj. Mówię przywódcom Talibanu, by porzucili to haniebne życie.
Generał Jasin Zia, nowo mianowany szef afgańskiej armii, powiedział: “Jeśli wy (Taliban) zawrzecie pokój, będziemy czekać na was z gorącymi uściskami, a jeśli będziecie walczyć, będziemy czekać na was z gorącymi kulami”. Afgański rząd twierdzi, że spośród 5 tysięcy więźniów talibskich, około 600 ma skrajnie przestępczy profil i Taliban powinien wskazać innych więźniów [do uwolnienia].
Uwolnienie więźniów z Talibanu jest warunkiem wstępnym rozpoczęcia wewnątrz – afgańskich rozmów w Doha, które prawdopodobnie utorują drogę Talibanowi do dzielenia władzy w Kabulu i kształtowania afgańskiego rządu i armii według islamskiego prawa szariatu.
Źródło: memri.org