Talibowie odmawiają kobietom prawa do dowodu osobistego

Po nagłośnionych przypadkach honorowych morderstw i dyskryminacji kobiet pakistańscy talibowie ogłaszają, że wydawanie kobietom dowodów osobistych jest sprzeczne z islamem.

Pakistanki z dowodami osobistymiTalibowie w regionie Khyber ostrzegli władze, żeby nie wydawały dowodów osobistych kobietom, ponieważ jest to sprzeczne z nauką islamu. Jeśli żądania talibów nie zostaną spełnione, zaatakują oni siedziby krajowej bazy danych (National Database and Registration Authority). Przykre konsekwencje mogą również spotkać kobiety, które chcą otrzymać dowód.

W Pakistanie wolność kobiet jest coraz bardziej ograniczana. Podczas gdy dowód osobisty dając kobietom pewną niezależność (np. możliwość samodzielnego podróżowania czy załatwiania spraw w urzędach) był krokiem ku równouprawnieniu, odmówienie im prawa do niego sprawia, że oficjalnie przestają one istnieć. Dzień po dniu pomniejsza się status społeczny i prawny kobiet oraz ogranicza się im podstawowe prawa człowieka. Przykładem może tu być dolina Swat, w jednej z północno-zachodnich prowincji, gdzie dziewczęta nie chodzą do szkoły, a do sklepu kobieta może się udać wyłącznie w towarzystwie mężczyzny ze swojej rodziny.

Kobiety nie głosują, mimo że według konstytucji mają do tego prawo. Powstrzymuje je, niejednokrotnie siłą, starszyzna plemienna, która jest przeciwna uczestnictwu kobiet w głosowaniu. Twierdzi bowiem, że jest to sprzeczne z nakazami islamu.

Niezależna komisja praw człowieka powołana na prośbę rządu Pakistanu oceniła, że tylko w prowincji Pendżab w ostatnich dwóch latach ponad 850 kobiet zmarło z powodu torturowania przez bliskich mężczyzn. Kiedy trzy nastolatki z Pakistanu zostały pochowane żywcem przez swoje plemię, po tym jak sprzeciwiły się zaaranżowanym małżeństwom, lokalni politycy poparli zbrodnię, gdyż …była zgodna z tradycją. W Lahore, siedemnastolatka została zastrzelona ponieważ udało jej się uzyskać rozwód. Nusrat Bibi została zmuszona do małżeństwa w 2001 roku, gdy miała zadedwie 9 lat, jednak jej rodzina nie zaakceptowała korzystnego dla niej orzeczenia o rozwodzie. Za żadną ze zbrodni nikt nie poniósł kary.

JB

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Widmo terroryzmu wisi nad olimpiadą

Francja: „islamizacja” czy „islamofobia” ?

Niemcy: narasta zagrożenie islamskim terroryzmem