Tajlandia: Zaognia się konflikt z muzułmańskimi separatystami

Obszar Tajlandii objęty konfliktem z muzułmańskimi separatystami
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Trzy osoby, w tym ciężarna kobieta, zostały zabite przez muzułmańskich separatystów na południu Tajlandii.

Do ataku doszło w prowincji Narathiwat, która sąsiaduje z muzułmańską Malezją. Ta część Tajlandii, zdominowana przez ludność muzułmańską, jest niestabilnym regionem. Trwają tam walki miedzy muzułmanami a buddystami. Rząd Tajlandii w celu zapobieżenia rozlewowi krwi rozlokował 30 tysięcy żołnierzy w tym rejonie. Nie odniosło to jednak zamierzonego skutku. Tylko w ciągu jednego tygodnia czerwca 23 osoby zostały zabite a 40 rannych. Bilans ostatnich pięciu lat walk to 3 500 zabitych.

Obszar Tajlandii objęty konfliktem z muzułmańskimi separatystami
Obszar Tajlandii objęty konfliktem z muzułmańskimi separatystami

Buddysta i jego ciężarna żona zostali zastrzeleni przez separatystów, a starsza kobieta została poważnie ranna. Atakujący, uzbrojeni w karabiny maszynowe, otworzyli ogień do bezbronnych cywili po tym jak podjechali w ich kierunku na motorach. Jest to drugi przypadek w tym tygodniu kiedy została zastrzelona kobieta w ciąży.

Miejscowi muzułmanie poproszeni o skomentowanie ataku twierdzą, że jest to prowokacja tajskiej armii. Przedstawiciele wojska odrzucają te zarzuty i oskarżają separatystów muzułmańskich o próbę eskalacji konfliktu.

Zdaniem władz jednym z elementów prowokacji ze strony separatystów była masakra w meczecie w Narathiwat, gdzie zastrzelono dziesięciu modlących się muzułmanów. Muzułmanie wskazują na władze, które ich zdaniem jedyne byłyby zdolne do przeprowadzenia takiego ataku.

RK na podstawie Reuters

W Tajlandii najbardziej rozpowszechniona religią jest buddyzm, 94,7 % ludności to buddyści praktykujący szkole Therawady. Muzułmanie są drugą największą grupą religijną w tym kraju, stanowią oni 4,6 % populacji. W południowych prowincjach graniczących z Malezją – Pattani, Yala i Narathiwat stanowią oni większość.

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze