Wiadomość

Szwedzkie przedszkola związane z salafizmem

Przedszkole "Przebiśnieg" przedszkola związane z salafizmem
Przedszkole "Przebiśnieg" związane z salafickim ekstremizmem

Prywatne przedszkole Snödroppen (Przebiśnieg) w Göteborgu jest powiązane z salafickim ekstremizmem i osobami, które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego. Tak wynika z dochodzenia przeprowadzonego przez urząd miejski.

Jak donosi „Göteborg-Posten„, zarząd przedszkola ma związki z islamistycznym ekstremizmem. I jeżeli nie nastąpi zmiana zarządu i dyrektora, nie będzie mogło prowadzić dalej działalności. Miasto grozi zamknięciem instytucji. Głównym zarzutem są związki z innymi islamskimi instytucjami edukacyjnymi, takimi jak School of Science oraz osobami, które są uznawane za reprezentantów radykalnego islamu w Szwecji.

„Prawdopodobnie ten przypadek został odkryty w powiązaniu z inną sprawą; wtedy prowadziliśmy rozmowy z Policją Bezpieczeństwa (Säpo), a nieco później oni wydali opinię, która uzasadnia przedstawiony przez nas obraz sytuacji”, poinformowała gazetę Amanda Larsson, zajmująca się administracją przedszkoli w urzędzie miejskim.

Szwedzki ekspert ds. terroryzmu i radykalizacji Magnus Ranstorp oraz islamolog Suzanne Olson jako jedni z pierwszych zwrócili uwagę na kwestię związków pomiędzy placówkami edukacyjnymi a grupą ekstremistów muzułmańskich. W raporcie „Między salafizmem a dżihadyzmem salafickim” w 2018 roku czytamy o Skandynawskiej Fundacji Al-Risalah, ufundowanej przez Arabię Saudyjską  i prowadzącej przedszkole i szkolę w Örebro. Jednocześnie fundacja produkowała ulotki dla Szwedzkiego Zjednoczonego Centrum Dawa, propagującego w nich salaficką ideologię, zaczerpniętą od międzynarodowej salafickiej organizacji iERA.

O tej grupie pisaliśmy w kontekście prób zaszczepienia salafizmu w Polsce. Pracownikiem Al-Risalah był Osama Krayem, współodpowiedzialny za zamachy na lotnisku w Brukseli (Zaventem) oraz w Paryżu w listopadzie 2015 (Bataclan)

W tym samym raporcie autorzy opisują działalność Abdela Nassera El Nadiego, byłego dyrektora School of Science. El Nadi jest uważany przez służby za zagrożenie dla bezpieczeństwa. W swojej szkole zatrudniał osoby powiązane z ekstremizmem. Jednocześnie jest członkiem władz uznawanej za ekstremistyczną organizacji Zjednoczonych Szwedzkich Muzułmanów (SFM). Uczniowie szkoły sprawdzani przez kuratorium twierdzili, że w szkole uczyli się głównie islamu, modlitw i arabskiego. W szkole chłopcy siedzieli z przodu, a dziewczynki z tyłu, informował inspektor.

Na początku ubiegłego roku o kolejnym przedszkolu powiązanym z El Nadim pisał portal śledzący rozwój dżihadyzmu, Doku.nu.  W latach 2018-19 przedszkole Lär & Lek (Ucz się i baw) w Angered przekazało pół miliona koron SFM. Jednocześnie współwłaścicielem przedszkola był Wasim El-Jomaa, przewodniczący SFM i członek zarządu organizacji kierującej School of Science. Pieniądze pochodziły od miasta i miały być przeznaczone na prowadzenie zajęć przedszkolnych. Przedszkole zostało tymczasowo zamknięte przez gminę.

Placówka ma czas do kwietnia, żeby powołać nowego dyrektora, albo zostanie zamknięta.(j)

Przeczytaj też: Szwecja zwiększa nadzór nad islamskimi szkołami

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Jan Wójcik

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Ciosy nożem za koszulkę z „Charlie Hebdo”

FGM coraz mniej islamskie

Prześladowcy krytykującej islam skazani