Szwecja: Nie będzie mięsa halal w szkołach

Ubój w zgodzie z tradycją
| 3 komentarzy|
image_pdfimage_print

Szwedzkie miasto Eskilstuna zabroniło szkołom podawania mięsa halal, mięsa pochodzącego z tradycyjnego, zalecanego przez islam, uboju. Na czwartkowym posiedzeniu komitetu ds. edukacji i dzieci lokalni politycy przyjęli odpowiednie regulacje prawne.

Nowe zasady żywienia w placówkach przedszkolnych i szkolnych należących do miasta wymagają, by produkty nie były dostarczane na podstawie wskazań etycznych czy religijnych.

Z powodu istniejących kontraktów, niektóre placówki kupowały mięso pochodzące z uboju zgodnego z zasadami islamskimi. Zostanie to jednak powstrzymane, gdy w życie wejdą nowe regulacje. Osoby, które dotychczas zamawiały halal będą mogły korzystać alternatywnie z menu rybnego lub wegetariańskiego.

Większość władz lokalnych nie dostarcza mięsa halal. Tak więc nie jesteśmy wyjątkiem – mówi konsultant żywieniowy Sophia Anhed.

Socjaldemokrata Johan Nilsson, szef komitetu mówi, że wiele innych szkół w kraju uczyniło podobnie. Nie postrzega więc takiej decyzji jako dyskryminującej.

Ubój w zgodzie z tradycją
Ubój w zgodzie z tradycją

Innego zdania jest miejscowy imam, Abd Al-Hakku Kielan, który uważa, że dzieci, które dotychczas spożywały mięso halal, poczują się wyłączone. Uważa, że muzułmańskie dzieci powinny mieć te same prawa, co inne i podkreśla, że szkoły w Sztokholmie serwują mięso z tradycyjnego islamskiego uboju. Dzieci z powodu braku posiłków przygotowanych zgodnie z zaleceniami islamu będą zmuszone do jedzenia wegetariańskich obiadów. A to nie zaspokoi ich głodu i spowoduje trudności w nauce.

Rzeźnia halal oznacza, że zwierzę zabija się podcinając tętnicę szyjną bez znieczulenia. To jedyna metoda akceptowana przez muzułmanów.

AX na podst. The Local

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze