Szwecja: muzułmanin stracił pracę, bo nie podał ręki kobiecie

podanie ręki
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Urząd miasta Helsingborg w Szwecji zwolnił z pracy praktykującego muzułmanina, ponieważ nie chciał podawać ręki kobietom.

Ratusz w Helsingborgu

Ratusz w Helsingborgu

Mężczyzna chętnie podawał rękę kolegom, jednak podanie ręki kobiecie mogłoby jego zdaniem przynieść uszczerbek jego religijnym poglądom. Szefostwo urzędu stwierdziło, że takie podejście nie jest zgodne z obowiązującą polityką równości. „Jesteśmy zwolennikami różnorodności. Ludzie mogą wierzyć w co chcą, ale nie oznacza to, że mogą dyskryminować innych. Będziemy stać na straży wartości takich, jak równość” – powiedziała serwisowi The Local radna z ramienia liberałów Maria Winberg.

Do wiadomości publicznej nie podano nazwiska mężczyzny, ani stanowiska, które zajmował. W państwowej telewizji SVT powiedział: „Nie rozumiem, dlaczego komukolwiek miałoby przeszkadzać, że witam ich z dłonią na sercu. Jestem pobożnym muzułmaninem i chcę żyć w zgodzie z moją religią. Nie chodzi tu tylko o mężczyzn, którzy nie chcą podawać ręki kobiecie, ale również o kobiety, które nie chcą podawać ręki mężczyznom”.

Winberg, która jest odpowiedzialna za politykę HR rady miejskiej, twierdzi, ze stanowisko muzułmanina nie było akceptowane w jego miejscu pracy: „Pracujące z nim kobiety czuły się dyskryminowane. Można wierzyć w co się chce, ale nie można robić tego, co się chce w pracy”. Bezpośredni zwierzchnik mężczyzny „stanął w obronie równości i wykazał się wielką odwagą”, dodaje radna.

Sprawa trafiła do sądu w Lund, jednak nie ustalono jeszcze terminu rozprawy. „Takie sytuacje będą się powtarzać – mówi Winberg – i dobrze się składa, że ta konkretna sprawa trafiła do sądu”.

Kwestia podawania ręki na powitanie stała się w ostatnim czasie źródłem wielu konfliktów w Szwecji. Największym echem odbiła się sprawa utraty mandatu poselskiego w rządzie koalicyjnym przez członka Partii Zielonych, muzułmanina, gdy okazało się, że odmawia on witania się z kobietami przez podanie ręki. W zeszłym miesiącu policja w Skåne stanęła w obronie strażnika granicznego, który zachowywał się podobnie wobec koleżanek z pracy.

aQ na podst.: http://www.thelocal.se/20160722/muslim-man-sues-over-handshake

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook