Szwajcarska Partia Ludowa pod pręgierzem

svp
| 3 komentarzy|
image_pdfimage_print

Prokuratorzy z Zurichu badają, czy w swojej kampanii reklamowej Szwajcarska Partia Ludowa (SVP) naruszyła zasady dotyczące dyskryminacji rasowej.

14 października prawnicy dwóch Kosowian, mieszkających na stałe  w Szwajcarii, złożyli pozew przeciwko SVP, w którym oskarżają ją o dyskryminację całej grupy etnicznej. Kampania zatytułowana  „Kosowianie mordują Szwajcarów” opisuje incydent, który miał miejsce 15 sierpnia w Interlaken – znanym ośrodku turystycznym w Alpach Berneńskich.  Według doniesień mediów Kosowianin poderżnął tam gardło szwajcarskiemu  zapaśnikowi,  kiedy ten wdał się  w dyskusję z nim i jego towarzyszem.

Niektóre gazety odmówiły opublikowania kampanii pod hasłem „Kosowianie mordują Szwajcarów”, ale zgodziły się wypuścić bardziej stonowaną wersję, brzmiącą „Kosowianin morduje Szwajcara”.  Jednak oryginalne hasło kampanii zostało przez SVP  szeroko rozpowszechnione w internecie, jako część jej inicjatywy „Stop masowej imigracji”.

Nie wygląda na to, żeby kampania przeszkadzała zwolennikom SVP: zaledwie w dwa i pół miesiąca partii udało się zebrać 120 tysięcy podpisów – to więcej niż wystarczająco, aby rozpisać referendum (w Szwajcarii obowiązuje demokracja bezpośrednia – przyp.red).
SVP nie martwi się o  przebieg sprawy twierdząc,  że reklama pokazuje przecież prawdziwą sytuację. W wywiadzie dla gazety „20minutes” Martin Baltiser, sekretarz generalny SVP, powiedział , że wniesione przeciwko nim zarzuty nie mają żadnych podstaw.

Kampania  została szeroko skrytykowana przez kosowską społeczność w Szwajcarii, lewicowe partie polityczne, a nawet kościół katolicki. Konferencja szwajcarskich biskupów oskarżyła partię i media o podżeganie do nienawiści wobec Kosowian.

Szwajcaria jest domem dla około 200 tysięcy osób pochodzących z terenów byłej  Jugosławii. Społeczność ta jest (po Włochach i Niemcach) trzecią największą grupą wśród imigrantów.(es)

Źródło: http://www.thelocal.ch/1538/#
Tłumaczenie: JK

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze