Szwajcaria: nie pływasz z chłopakami, nie będzie obywatelstwa

Dwie dziewczynki odmawiały pływania na basenie razem z chłopcami na lekcjach w-f, co spowodowało odrzucenie ich wniosków o naturalizację.

Dziewczynki w wieku 12 i 14 lat, mieszające w Bazylei, twierdzą, że ich religia nie pozawala im na uczestnictwo w obowiązkowych lekcjach pływania razem z mężczyznami na tym samy basenie. Władze Bazylei z kolei twierdzą, że w ten sposób nie przestrzegają szkolnego programu, co jest powodem odrzucenia ich wniosków.

„Ktokolwiek nie przestrzega tych warunków narusza prawo i dlatego nie może zostać znaturalizowany”, powiedział prezydent komitetu naturalizacyjnego, Stefan Wehrle.

Szwajcaria coraz ostrzej patrzy na to czy ktoś się zintegrował ze społeczeństwem czy nie, niezależnie jak długo mieszka na jej terytorium i jak płynnie mówi w jednym z oficjalnych języków. W kwietniu odmówiono obywatelstwa rodzinie imigrantów z Kosowa ponieważ chodzili po miasteczku w dresach i nie witali się z przechodniami. Głośny ostatnio był także przypadek dwóch młodych muzułmanów, którzy odmówili podawania ręki nauczyciele.

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Bitwa o wolność słowa przegrana na własne życzenie

Indie: światowa awantura o hadis [Opinia]

Film o islamie znika z brytyjskich kin