Wydarzenia w Egipcie spowodowały wiele komentarzy. Oto trzynaście dodatkowych (idących w parze z moim artykułem, w którym sugeruję, że Morsiego odsunięto od władzy zbyt prędko i że nie uda się zdyskredytować islamizmu tak bardzo, jak było to potrzebne).
Morsi siedział po prawej stronie Sisiego, podkreślając swoją władzę, ale wiemy, kto tak naprawdę rozdawał karty.
Czy Morsi był demokratycznie wybranym prezydentem Egiptu? Każdy raport prasy zakłada, że był, ale jest to błąd. Byłem współautorem trzech artykułów na ten temat razem z Cynthią Farahat, przyglądając się pierwszej turze wyborów parlamentarnych („Ustawione wybory w Egipcie”), drugiej turze („Nie można ignorować fałszerstw wyborczych w Egipcie”) i wyborom prezydenckim („Władca Egiptu: Mohamed Tantawi”). W tych artykułach udokumentowaliśmy liczne manipulacje w czasie wyborów 2011-12, które uznaliśmy za „plan rządzącego przywództwa wojskowego, by pozostać u władzy”. Nadal dziwi mnie i frustruje, że te wybory, których rezultaty były po prostu śmieszne, nadal uznawane są za demokratyczne. Fakt, że takie nie były zmienia optykę w kwestii faktu, że wojsko obaliło prawowitego przywódcę.
Morsi nigdy nie rządził: Oczywiście, nigdy nie kontrolował wojska, nie kontrolował też policji, wywiadu, sądownictwa ani nawet gwardii prezydenckiej przydzielonej do jego ochrony. Jeden z raportów z Kairu głosił: „znakiem tego, jak małą kontrolę Morsi miał nad biurokracją odziedziczoną po Mubaraku są oficerowie gwardii prezydenckiej […] radośnie powiewający flagami na dachu pałacu”. Innymi słowy, Morsi zawsze siedział w swoim biurze na łasce innych sił, dokładnie tych, które ustawiły „wybory” w czerwcu 2012 roku.
Liczą się tylko dwie siły, wojsko i islamiści: Tą smutną prawdę potwierdzono wielokrotnie w czasie trwających już 2 i pół roku niepokojów w krajach arabskich i teraz ponownie potwierdzono ją w Egipcie. Liberałowie, sekularyści i lewicowcy nie liczą się, gdy przychodzi moment prawdy. Ich największym wyzwaniem jest uzyskanie politycznego znaczenia.
1952, 2011, 2013: Egipskie wojsko obaliło w ostatnich czasach już trzech przywódców: króla, byłego generała lotnictwa i przedstawiciela Bractwa Muzułmańskiego. Żadna inna instytucja w Egipcie nie cieszy się takim poparciem. Zarówno w 2011 jak i teraz, demonstranci na ulicach gratulowali sobie obalenia prezydenta, jednak gdyby wojsko stanęło po stronie tych prezydentów a nie demonstrantów, to nadal pozostaliby oni u władzy.
Produkty Safi stanowią jedno ze źródeł dochodu egipskiego wojska.
Wojsko S.A.: Korpus oficerów ma wielką i niezdrową kontrolę nad ekonomią kraju. Ta sfera działalności jest najważniejsza: oficerowie mogą nie zgadzać się w różnych kwestiach, ale zawsze będą współpracować, by przekazać przywileje swoim dzieciom. Oznacza to, że dogadają się z każdym, kto będzie gotów zagwarantować ich przywileje, tak jak zrobił to Morsi (dodając nowe) rok temu.
Więcej na: pl.danielpipes.org