Światowa Liga Muzułmańska w Auschwitz

Modlitwa muzułmanów w Auschwitz (fot. Bartosz Bartyzel, www.auschwitz.org)
Modlitwa muzułmanów w Auschwitz (fot. Bartosz Bartyzel, www.auschwitz.org)

Przełomowa wizyta w Auschwitz lidera Światowej Ligi Muzułmańskiej, Saudyjczyka dr Mohammeda Al-Issy, miała miejsce na kilka dni przed 75 rocznicą wyzwolenia obozu koncentracyjnego.

Sekretarz Generalny Światowej Ligi Muzułmańskiej (World Muslim League WML) odwiedził niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz wraz z towarzyszącą mu delegacją Żydów i muzułmanów. Była to pierwsza wizyta tak wysokiego rangą przedstawiciela społeczności muzułmańskiej. „Chciałbym powiedzieć wszystkim, że ja oraz inni przywódcy islamscy jesteśmy głęboko poruszeni tymi zbrodniami i wszystkim, co tu widzieliśmy” – oświadczył na miejscu kaźni Polaków i Żydów Mohammad Al-Issa.

Waga tej wizyty podkreśla zwrot w dotychczasowej działalności Światowej Ligi Muzułmańskiej, międzynarodowej organizacji założonej w 1962 roku w Mekce. Światowa Liga Muzułmańska była organizacją odpowiedzialną między innymi za propagowanie wahabickiej wersji islamu. W poprzednich latach Lidze można było także zarzucać antysemityzm. Jeszcze w 2008 roku była platformą dla antysemickiego, islamistycznego szejka Jusufa Al-Karadawiego, który na konferencji zorganizowanej przez WML przestrzegał: „Nigdy nie bądź z Żydami na wspólnej platformie, nigdy nie prowadź dialogu z Żydami, którzy popełnili niesprawiedliwość przeciwko nam i wspierają Izrael”.

Wagę tej wizyty podkreśla Deutsche Welle, przypominając wypowiedź posła niemieckiej socjaldemokracji, że „antysemityzm wśród młodych muzułmanów nie jest rzeczą niezwykłą”. Rok wcześniej w liście do Amerykańskiego Muzeum Pamięci o Holokauście Al-Issa napisał: „Uważamy jakiekolwiek zaprzeczania Holokaustowi i umniejszanie jego skutków za przestępstwo wypaczania historii i obrazę dla godności tych niewinnych dusz, które [tam] zginęły”.

W ostatnich latach Arabia Saudyjska i część państw arabskich zbliżyły się do Izraela i zmianie ulega także retoryka kontrolowanych przez Saudów organizacji. Jednym z elementów zbliżenia jest narastająca konfrontacja z Iranem oraz walka w państwach arabskich z wrogiem wewnętrznym, jakim są islamistyczne organizacje Bractwa Muzułmańskiego, których jednym z celów jest zniszczenie Izraela. Już wkrótce obywatele Izraela będą mogli odwiedzić Arabię Saudyjską. (j)

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię

Kto jest zawiedziony polityką imigracyjną?

Afrykański konflikt na ulicach Europy