Światowa Liga Muzułmańska w Auschwitz

Modlitwa muzułmanów w Auschwitz (fot. Bartosz Bartyzel, www.auschwitz.org)
Modlitwa muzułmanów w Auschwitz (fot. Bartosz Bartyzel, www.auschwitz.org)
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Przełomowa wizyta w Auschwitz lidera Światowej Ligi Muzułmańskiej, Saudyjczyka dr Mohammeda Al-Issy, miała miejsce na kilka dni przed 75 rocznicą wyzwolenia obozu koncentracyjnego.

Sekretarz Generalny Światowej Ligi Muzułmańskiej (World Muslim League WML) odwiedził niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz wraz z towarzyszącą mu delegacją Żydów i muzułmanów. Była to pierwsza wizyta tak wysokiego rangą przedstawiciela społeczności muzułmańskiej. „Chciałbym powiedzieć wszystkim, że ja oraz inni przywódcy islamscy jesteśmy głęboko poruszeni tymi zbrodniami i wszystkim, co tu widzieliśmy” – oświadczył na miejscu kaźni Polaków i Żydów Mohammad Al-Issa.

Waga tej wizyty podkreśla zwrot w dotychczasowej działalności Światowej Ligi Muzułmańskiej, międzynarodowej organizacji założonej w 1962 roku w Mekce. Światowa Liga Muzułmańska była organizacją odpowiedzialną między innymi za propagowanie wahabickiej wersji islamu. W poprzednich latach Lidze można było także zarzucać antysemityzm. Jeszcze w 2008 roku była platformą dla antysemickiego, islamistycznego szejka Jusufa Al-Karadawiego, który na konferencji zorganizowanej przez WML przestrzegał: „Nigdy nie bądź z Żydami na wspólnej platformie, nigdy nie prowadź dialogu z Żydami, którzy popełnili niesprawiedliwość przeciwko nam i wspierają Izrael”.

Wagę tej wizyty podkreśla Deutsche Welle, przypominając wypowiedź posła niemieckiej socjaldemokracji, że „antysemityzm wśród młodych muzułmanów nie jest rzeczą niezwykłą”. Rok wcześniej w liście do Amerykańskiego Muzeum Pamięci o Holokauście Al-Issa napisał: „Uważamy jakiekolwiek zaprzeczania Holokaustowi i umniejszanie jego skutków za przestępstwo wypaczania historii i obrazę dla godności tych niewinnych dusz, które [tam] zginęły”.

W ostatnich latach Arabia Saudyjska i część państw arabskich zbliżyły się do Izraela i zmianie ulega także retoryka kontrolowanych przez Saudów organizacji. Jednym z elementów zbliżenia jest narastająca konfrontacja z Iranem oraz walka w państwach arabskich z wrogiem wewnętrznym, jakim są islamistyczne organizacje Bractwa Muzułmańskiego, których jednym z celów jest zniszczenie Izraela. Już wkrótce obywatele Izraela będą mogli odwiedzić Arabię Saudyjską. (j)

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook