Przełomowa wizyta w Auschwitz lidera Światowej Ligi Muzułmańskiej, Saudyjczyka dr Mohammeda Al-Issy, miała miejsce na kilka dni przed 75 rocznicą wyzwolenia obozu koncentracyjnego.
Sekretarz Generalny Światowej Ligi Muzułmańskiej (World Muslim League WML) odwiedził niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz wraz z towarzyszącą mu delegacją Żydów i muzułmanów. Była to pierwsza wizyta tak wysokiego rangą przedstawiciela społeczności muzułmańskiej. „Chciałbym powiedzieć wszystkim, że ja oraz inni przywódcy islamscy jesteśmy głęboko poruszeni tymi zbrodniami i wszystkim, co tu widzieliśmy” – oświadczył na miejscu kaźni Polaków i Żydów Mohammad Al-Issa.
Waga tej wizyty podkreśla zwrot w dotychczasowej działalności Światowej Ligi Muzułmańskiej, międzynarodowej organizacji założonej w 1962 roku w Mekce. Światowa Liga Muzułmańska była organizacją odpowiedzialną między innymi za propagowanie wahabickiej wersji islamu. W poprzednich latach Lidze można było także zarzucać antysemityzm. Jeszcze w 2008 roku była platformą dla antysemickiego, islamistycznego szejka Jusufa Al-Karadawiego, który na konferencji zorganizowanej przez WML przestrzegał: „Nigdy nie bądź z Żydami na wspólnej platformie, nigdy nie prowadź dialogu z Żydami, którzy popełnili niesprawiedliwość przeciwko nam i wspierają Izrael”.
HE Dr. #MohammadAlissa led an interfaith delegation to @AuschwitzMuseum w @AJCGlobal:
„As adherents to faith committed to tolerance, coexistence & respect for the dignity of all, we must join hands to prevent genocide wherever it threatens innocent lives.” #HolocaustMemorialDay pic.twitter.com/pQia1jlcxL
— Muslim World League (@MWLOrg_en) January 27, 2020
Wagę tej wizyty podkreśla Deutsche Welle, przypominając wypowiedź posła niemieckiej socjaldemokracji, że „antysemityzm wśród młodych muzułmanów nie jest rzeczą niezwykłą”. Rok wcześniej w liście do Amerykańskiego Muzeum Pamięci o Holokauście Al-Issa napisał: „Uważamy jakiekolwiek zaprzeczania Holokaustowi i umniejszanie jego skutków za przestępstwo wypaczania historii i obrazę dla godności tych niewinnych dusz, które [tam] zginęły”.
W ostatnich latach Arabia Saudyjska i część państw arabskich zbliżyły się do Izraela i zmianie ulega także retoryka kontrolowanych przez Saudów organizacji. Jednym z elementów zbliżenia jest narastająca konfrontacja z Iranem oraz walka w państwach arabskich z wrogiem wewnętrznym, jakim są islamistyczne organizacje Bractwa Muzułmańskiego, których jednym z celów jest zniszczenie Izraela. Już wkrótce obywatele Izraela będą mogli odwiedzić Arabię Saudyjską. (j)