Straż Graniczna zatrzymała obywatela Indii podejrzanego o islamistyczny terroryzm

Straż Graniczna (zdj. ilustracyjne NwoSG)
Straż Graniczna (zdj. ilustracyjne NwoSG)

Straż Graniczna, działając na podstawie dowodów zgromadzonych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała w Warszawie obywatela Indii, zarzucając mu islamistyczny terroryzm.

„W ocenie ABW obecność mężczyzny w Polsce stwarza realne zagrożenie o charakterze terrorystycznym”, czytamy na stronie rządowej. Rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Jan Żaryn poinformował, że mężczyzna „deklarował, że jest zdolny do podjęcia działań o charakterze terrorystycznym”.

Na pytanie euroislam.pl o ideologiczne podłoże radykalizacji terrorysty, Jan Żaryn poinformował, że służby miały w tym przypadku do czynienia z terroryzmem islamistycznym. W związku z ustaleniami ABW mężczyzna zostanie wydalony z Polski. Obecnie znajduje się w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców Straży Granicznej.

W tym roku to już 6 obcokrajowiec aresztowany z powodu podejrzeń o islamistyczny terroryzm. Podobnie deportowane z Polski zostaną wcześniej zatrzymane osoby pochodzące z Tadżykistanu i Libanu. ABW również w ich przypadku ma dowody na radykalizację i uznało, że stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego.

Według danych Urzędu ds. Cudzoziemców, w Polsce przebywało legalnie, na prawie pobytu krótko- i długoterminowego, na koniec 2019 roku około 10 tysięcy obywateli Indii. Procedury wydalenia obywateli innych państw z Polski usprawniła uchwalona ponad 4 lata temu ustawa o działaniach antyterrorystycznych.

Poprzednie zatrzymania Straży Granicznej i ABW:

Z ostatniej chwili: polskie służby zatrzymały członka ISIS

Czterej Tadżycy zatrzymani. Werbowali w Polsce do zamachów (j)

Źródła: gov.pl

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię

Kto jest zawiedziony polityką imigracyjną?

Afrykański konflikt na ulicach Europy