Zmiany, jakie następują w tych częściach Wielkiej Brytanii, gdzie przeważać zaczyna ludność muzułmańska, opisuje – z perspektywy cyklisty – Ed Husain, liberalny muzułmanin, założyciel Quilliam Foundation.
Brytyjscy autorzy – Orwell, Bryson, czy Priestley opisywali Wielką Brytanię jadąc (rzeczywiście lub w sposób wyimaginowany) przez nią rowerem. Ostatnio dołączył do nich Ed Husain, Brytyjczyk, którego rodzice przybyli z byłych brytyjskich kolonii w Indiach i Bangladeszu. A będąc muzułmaninem zaproponował czytelnikom podróż pośród dwóch tysięcy meczetów i sal modlitewnych, które obsługują populację ponad 3 milionów muzułmanów.
Podróż opisana w książce „Among the Mosques” ma odpowiedzieć na pytanie, jaka jest relacja społeczności muzułmańskiej z szerszym społeczeństwem. Co predestynuje autora do zagłębienia się w ten świat? Muzułmańskie pochodzenie, nagroda za recytowanie Koranu w dzieciństwie, spędzenie młodości na Bliskim Wschodzie, dwie napisane książki na temat islamu, a z drugiej strony współpraca z brytyjskim konserwatystą Rogerem Scrutonem, i wreszcie praca w różnych think tankach włączając w to Council on Foreign Relations w USA.
To, co odkrywa Husain, z jednej strony daje powody do zadowolenia, bo Wielka Brytania lepiej poradziła sobie według niego z integracją niż Francja. Burmistrz Londynu, czy inni muzułmanie obecni w brytyjskiej polityce, reprezentują współczesną twarz religii. Niestety jednak jest też problem z częścią brytyjskich muzułmanów, którzy opierają się włączeniu w brytyjskie społeczeństwo i dystansują się od niego prowadząc życie religijne, w którym starannie unikają mieszania się ze społeczeństwem. Meczety i szkoły promują islamskie prawo, a muzułmańskie restauracje segregację płci pod ładnie brzmiącą przykrywką „rodzinnych ustawień przy stole”. Widoczne jest to zwłaszcza w miastach związanych z byłym angielskim przemysłem tekstylnym (old mill towns) w Yorkshire i Lancashire.
Zdaniem Husaina największy wpływ na te społeczności wywiera klasa religijnych duchownych, która oddziaływuje też na społeczeństwo świeckie. W meczetach, które odwiedzał, wykłada się dosłowną interpretację islamu, opierając się na argumentach, które porzuca się już nawet na Bliskim Wschodzie. W księgarniach obecne są książki, które popierają kamienowanie gejów, izolowanie kobiet czy wzniecanie dżihadu. Wśród ideologów obecny jest twórca radykalnych idei leżących u powstania Al-Kaidy, Said Kutb. Obecne są wpływy saudyjskich wahabitów oraz ideologicznie wywodzącej się z tego samego korzenia indyjskiej szkoły Deobandi. Historyczne miasto targowe Dewsbury w Yorkshire jest dziś europejską siedzibą największej konserwatywnej organizacji islamskiej Tablighi Dżamaat.
〉 Przeczytaj także artykuł Eda Husaina „Roger Scruton jest przyjacielem, nie wrogiem islamu”