Speckomisja: kilku Polaków bierze udział w dżihadzie

Sejmowa Komisja ds. Służb Specjalnych potwierdza spekulacje, że kilku Polaków dołączyło do ugrupowań terrorystycznych na Bliskim Wschodzie.

Od czasu doniesień prasowych na temat Europejczyków udających się na dżihad do Syrii i Iraku, w Polsce narastały spekulacje co do naszych muzułmanów. Podawano liczby od kilku do kilkunastu osób. Dr Krzysztof Liedel, zajmujący się terroryzmem w BBN do tej pory nie potwierdzał, że jest taka oficjalna informacja ze służb wewnętrznych.

polska jihadTeraz jest już potwierdzenie. Posłowie z Sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych poinformowali media, że kilka osób pochodzenia polskiego działa w organizacjach terrorystycznych na Bliskim Wschodzie. To Polacy, którzy wyemigrowali na Zachód, a po kontakcie z radykalnymi muzułmańskimi środowiskami tam, wyjechali do Syrii i Iraku.

Informacja została podana po spotkaniu z dyrektorem Ośrodka Studiów Wschodnich dr Olafem Osicą, szefem Agencji Wywiadu gen. bryg. Maciejem Hunią oraz szefem Służby Wywiadu Wojskowego gen. bryg. Radosławem Kujawą. Spotkanie dotyczyło zagrożenia Polski, znajdującej się w strefie Schengen, w związku z powracającymi do Europy dżihadystami.

Jak podał przewodniczący komisji Marek Biernacki (PO), pochodzący z Polski terroryści na razie pozostają za granicą, a prawdopodobieństwo, że wrócą do Polski, jest nikłe. Niemniej jednak posłowie SLD i PiS informowali, że dane pojawiające się w mediach, oceniające liczbę eurodżihadystów na 3000 są niedoszacowane i zagrożenie jest większe.

AX za Niwserwis 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Jan Wojcik

Jan Wojcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Wszystkie odloty Farida Hafeza

Francja: “Ręce precz od mojego nauczyciela”

Niemieccy Zieloni: “Islamizm jest zagrożeniem”