Słowacja uniemożliwi rejestrację islamu jako religii

Słowacki parlament przegłosował w środę prawo, które praktycznie przeszkodzi islamowi uzyskanie statusu oficjalnej religii w najbliższym okresie.

Ustawa złożona przez Słowacką Partię Narodową (SNS), rządowego koalicjanta premiera Roberta Fico, wymaga, żeby religia miała przynajmniej 50 tysięcy członków, by kwalifikowała się do państwowych dotacji i prowadzenia własnych szkół. Ustawę zaakceptowały 2/3 parlamentarzystów zarówno z partii rządowych jak i opozycyjnych.

Słowacja od początku kryzysu imigracyjnego była niechętnie nastawiona do imigrantów z krajów muzułmańskich jak i samego islamu. Premier Robert Fico przeciwstawiał się kwotom relokacji uchodźców proponowanym przez Radę Europejską, a także zapowiedział, że dla islamu nie ma miejsca na Słowacji.

Oficjalnie celem ustawy jest przeszkodzenie rejestrowaniu się kościołów takich jak satyryczny Kościół Latającego Potwora Spaghetti.

Na Słowacji mieszka od 2 do 5 tysięcy muzułmanów. (j)

źródło: Reuters

 

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Jan Wójcik

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Pod banderą Antify na „ratunek” imigrantom

Biden: rzeź Ormian to ludobójstwo

Łabędzi rap Tariqa Ramadana?