W Syrii schwytano niedawno ostatnich terrorystów z komórki Państwa Islamskiego, nazywanej „Beatlesami”. Nazwę wymyślili ich zakładnicy, w związku z brytyjskim akcentem angielszczyzny porywaczy.
Alexanda Koteya oraz El Shafee Elsheikha, którzy zostali aresztowani przez wspierane przez Amerykanów Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), oskarżono o przetrzymywanie i zabijanie zachodnich zakładników. Aine Davis, trzeci członek Beatlesów, odsiaduje w tureckim więzieniu wyrok za działalność terrorystyczną. Mohammad Emwaz, znany również jako Jihadi John, został zabity w amerykańskim bombardowaniu w 2015 r. Aresztowanie Koteya i Elsheikha „prawdopodobnie kończy czas potwornego strachu sianego przez tych ludzi”, pisze The Daily Telegraph .
Cała czwórka dorastała w zachodnim Londynie i wszystko wskazuje na to, że przed przeprowadzką na Bliski Wschód prowadzili zupełnie normalne życie. Nie jest do końca jasne, czy czterej mężczyźni znali się przed wyjazdem do Syrii. Jak to możliwe, że przeciętni młodzi Brytyjczycy przeobrazili się w jednych z najbardziej poszukiwanych przestępców świata?
Alexanda Kotey
Urodzony w 1983 r. Kotey dorastał w rodzinie o pochodzeniu ghanijsko-greckim, trudniącej się krawiectwem. Udało mu się nawiązać kontakt z London Boys – siecią ekstremistów powiązanych z atakami w Londynie z 2005 r., zajmujących się głównie propagandą islamistyczną i grą w piłkę nożną. Kotey przeszedł na islam jako dwudziestokilkulatek, gdy zakochał się w muzułmance. Następnie wraz z trzema innymi ekstremistami wyruszył z kontrowersyjnym konwojem humanitarnym do Gazy. Od tego czasu jego londyńscy przyjaciele nie mieli z nim żadnego kontaktu.
El Shafee Elsheikh
Według „The Independent”, ten 29-latek dorastał w rodzinie, która uciekła z Sudanu w latach 90. Był kibicem klubu piłkarskiego Queens Park Rangers, a pracował jako mechanik w wesołym miasteczku w Londynie. Jego ojciec opowiada, że proces jego radykalizacji przebiegał niezwykle szybko. „Chcieliśmy zaradzić temu w łagodny, rozważny sposób, ale zanim udało nam się cokolwiek wskórać, jego już nie było”, mówi mężczyzna. Matka Elsheikha twierdzi, że na jej „doskonałego” syna duży wpływ miały kazania Haniego al-Sibaia, islamistycznego kaznodziei, dla którego bombardowania w Londynie stanowiły „wielkie zwycięstwo”. Młody mężczyzna uciekł do Syrii uprawiać dżihad w 2012 r.
Aine Davis
Aine Davis (35) „stanowi kolejny przejaw dobrze znanego trendu: drobny przestępca zwraca się ku pełnemu przemocy dżihadowi” (BBC). „The Guardian” podaje, że początkowo pracował jako kierowca i diler narkotyków. W 2006 r. policja rozbiła gang zaopatrujący światek przestępczy w broń palną, a Davis został skazany na karę więzienia, gdzie przeszedł na islam i przybrał nowe imię Hamza. Z Emwazim zaprzyjaźnił się w meczecie w zachodnim Londynie, niedługo przez wyjazdem do Syrii. Podczas procesu Davis do końca wypierał się powiązań z ISIS.
Mohammed “Jihadi John” Emwazi
Uznawany za przywódcę grupy Emwazi urodził się w Kuwejcie i przeprowadził do Wielkiej Brytanii w 1988 r., kiedy miał 6 lat. Wykształcenie zdobył w północnym Londynie na Uniwersytecie Westminster, gdzie studiował programowanie komputerowe. Jako nastolatek interesował się głównie muzyką i imprezami, pisze w swojej książce o Jihadi Johnie Robert Verkaik, którego zdaniem istnieją dwie teorie próbujące wyjaśnić nagły zwrot Emwaziego w stronę islamizmu – jedna to „patologiczny żal” do państwa z powodu monitorowania obywateli pod kątem terroryzmu. Według drugiej teorii, tak naprawdę od zawsze był „skutecznym kłamcą i oddanym dżihadystą”. Zdaniem autora „jest tyle powodów do ekstremizmu, ilu ekstremistów walczących w Syrii”.
Oprac. Borsuk na podst. www.theweek.co.uk