Siatka dżihadystów mułły Krekara rozbita

Krekar
| 3 komentarzy|
image_pdfimage_print

Policja w kilku krajach europejskich aresztowała 13 osób w związku z podejrzeniami o przynależność do siatki terrorystycznej.

Krekar
Krekar

Wśród aresztowanych było sześciu podejrzanych we Włoszech, czterech w Wielkiej Brytanii i trzech w Norwegii. Policja twierdzi, że niektórzy być może podróżowali do Syrii i Iraku. Według włoskiej agencji prasowej Ansa zostali oskarżeni o międzynarodowe powiązania terrorystyczne. Antyterrorystyczna operacja obejmowała dochodzenia prowadzone w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Finlandii, Niemczech i Szwajcarii. Wydano nakazy aresztowania 17 osób, z czego co najmniej 13 zostało już aresztowanych.

Sieć miała spiskować w celu uwolnienia swojego lidera, mułły Krekara, który jest już w areszcie w Norwegii. Krekar, iracki Kurd, założyciel radykalnej grupy islamistycznej Ansar al-Islam, był jednym z zatrzymanych podczas operacji antyterrorystycznej. Islamista, urodzony jako Najm Faraj Ahmad, odsiedział w ostatnich latach kilka kar więzienia, w tym za chwalenie zabicia redaktorów „Charlie Hebdo”.

Zatrzymani są podejrzani o przynależność do grupy zwanej Rawti Shax, opisanej jako „organizacja terrorystyczna o korzeniach kurdyjsko-sunnickich”, podały źródła policyjne.

Niektórych z podejrzanych nie można było zlokalizować. Według agencji współpracy sądowej UE, Eurojust, uważa się, że pojechali do Syrii i Iraku, aby przyłączyć się do dżihadystów. Agencja Eurojust podała, że Rawti Shax – lub Didi Nwe – reprezentuje „ewolucję” grupy Ansar al-Islam, która jest wymieniana przez ONZ jako organizacja terrorystyczna powiązana z Al-Kaidą. Wyniki włoskiego dochodzenia wskazują, że została założona w Europie z komórek działających za pośrednictwem internetu.

Mułła Krekar przybył do Norwegii w 1991 roku jako uchodźca z Iraku. Założył Ansar al-Islam, choć później próbował zdystansować się od grupy. Norweskie władze próbują go deportować od 2003 roku, gdyż został uznany za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Jednak zgodnie z norweskim prawem Krekar nie może być wydalony do Iraku, bo grozi mu tam kara śmierci.

Xsara na podstawie: www.bbc.com

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze