Wiadomość

Shamima Begum chce walczyć z terroryzmem

Shamima Begum - ewolucja od zbuntowanej nastolatki, przez pannę młodą ISIS, po przeciwniczkę terroryzmu (zdj. cctv, itv)
Shamima Begum - ewolucja od zbuntowanej nastolatki, przez pannę młodą ISIS, po przeciwniczkę terroryzmu (zdj. cctv, itv)

Była członkini ISIS Shamima Begum uważa, że powinno pozwolić się jej na powrót do Wielkiej Brytanii, żeby mogła pomóc w walce z terroryzmem.

Pozbawiona obywatelstwa przez Wielką Brytanię, Begum, która pochodzi z Bangladeszu, chce być repatriowana z obozu w kurdyjskiej części Syrii do Wielkiej Brytanii. 22-latka, która przebywa w obozie Al-Roj rozmawiała ostatnio z brytyjską telewizją przedstawiając siebie jako cenne narzędzie w powstrzymywaniu radykalizacji.

Begum jako 15-latka w roku 2015 uciekła do Syrii, gdzie została małżonką jednego z dżihadystów pochodzącego z Holandii i brała świadomy udział w działaniach Państwa Islamskiego. Miała z nim trójkę dzieci, z których żadne nie przeżyło. Dzisiaj twierdzi, że może pomóc w tym, żeby młodzi Brytyjczycy nie ulegali radykalizacji. „Walka z terroryzmem to nie praca dla jednej osoby, wymaga wielu ludzi z różnymi umiejętnościami”, powiedziała dziennikarzowi Begum, która twierdzi, że ma narzędzia, aby zatrzymać dzieci przed zawierzeniem terrorystom.

W roku 2019 Begum została pozbawiona obywatelstwa przez ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Sajida Javida, a później sąd najwyższy potrzymał decyzję, że ze względów bezpieczeństwa nie może ona wrócić do Wielkiej Brytanii i próbować apelować w sprawie tej decyzji.

Do roku 2021 przed mediami występowała w czadorze charakteryzującym fundamentalistki muzułmańskie; od roku pojawia się na wywiadach w strojach zachodnich, często nosząc bejsbolówkę, w makijażu i z pomalowanymi paznokciami. Narzeka, że nikt nie chce uwierzyć, iż zmiana ubioru nie jest podyktowana próbą przekonania opinii publicznej do zezwolenia na jej powrót.

Po wywiadzie udzielonym w 2019 roku, kiedy nagrywano ją, gdy odczytywała list z Home Office o pozbawieniu jej obywatelstwa, ekspert od mowy ciała dr Cliff Lansley stwierdził, że jej emocjonalność była udawana. Specjalista uważa, że chociaż kobieta próbuje wzbudzać współczucie w widzach, to pozostaje ciągle lojalna wobec ISIS. „Buduje obraz, który ma potwierdzać, że jest nieszkodliwa, ale zanim zaczęła przedstawiać małą reklamę samej siebie, otrzymaliśmy dwa sprzeczne sygnały z jej ciała”, uważa dr Lansley.

Begum o swojej podróży do Syrii mówi, że marzyła o tym, by się ożenić, mieć dzieci i „wieść czyste islamskie życie”. Dzisiaj chce wrócić do Wielkiej Brytanii nawet za cenę stanięcia przed sądem za działalność terrorystyczną. Nie ma zbyt wielu alternatyw. Teraz przebywa w obozie dla rodzin dżihadystów ISIS.

〉 Co brytyjski pisarz i działacz Douglas Murray sądził na temat Begum?

 

 

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign