Wiadomość

Seria zamachów nożowników na Francuzów

Po zamachu w Nicei. (Foto: Twitter - Christian Estrosi, burmistrz Nicei)

Policja potwierdziła, że w ataku w bazylice Notre Dame w Nicei obcięto głowę kobiecie, a dwie osoby zostały zabite nożem.

Morderstwo miało miejsce dziś rano (czwartek), napastnik został postrzelony przez policję i zabrany do szpitala. Prokuratura będzie badać zabójstwo jako “powiązane z organizacją terrorystyczną”.

Burmistrz Nicei Christian Estrosi powiedział, że zamachowiec powtarzał wielokrotnie “Allahu Akbar”, kiedy był krępowany przez policję. “Mamy dwie osoby zabite w kościele i trzecią, której życie jest zagrożone, która schroniła się w barze naprzeciwko kościoła – komentował na bieżąco burmistrz. – Mamy dosyć (…), musimy usunąć islamo-faszyzm z naszego terytorium”. Kobieta, która uciekła do baru, wkrótce zmarła. Wśród ofiar jest też dozorca bazyliki.

“#Nice06 została ponownie ugodzona w serce przez islamofaszyzm, którego nigdy nie przestanę potępiać. Całe moje wsparcie i współczucie kieruję do rodzin ofiar tego barbarzyńcy. Chciałbym podziękować zmobilizowanym siłom policyjnym, a zwłaszcza @PMdeNice” – napisał burmistrz na Twitterze.

Wkrótce po zamachu Francuska Rada Kultu Muzułmańskiego (CFCM) wezwała wiernych do zaprzestania udziału w święcie Urodzin Proroka Mulid, potępiając atak. Z kolei przewodniczący Konferencji Episkopatu Francji biskup de Moulins-Beaufort poprowadził modlitwy w imieniu ofiar i przypomniał, że w czasie zbliżającego się Dnia Wszystkich Świętych wierni usłyszą: “Szczęśliwi, którzy są prześladowani ze względu na mnie. Albowiem wielka będzie dla was nagroda w niebie”.

Policja uspokaja, że sytuacja jest pod kontrolą, jednak minister spraw wewnętrznych Francji Gérald Darmanin zaapelował, by unikać obszaru, na którym doszło do ataku.

Aktualizacja 12:05

Do próby dokonania zamachu doszło też rano w Awinionie. Podejrzany groził przechodniom nożem krzycząc, według doniesień, “Allahu Akbar”. Został zastrzelony przez policjantów na miejscu.

Saudyjska policja aresztowała Saudyjczyka, który dźgnął “ostrym narzędziem” strażnika przed francuskim konsulatem. Ambasada poinformowała, że strażnik jest w szpitalu, ale jego życiu nie grozi niebezpieczeństwo.

Aktualizacja 12:50

Mer Nicei Christian Estrosi wydał polecenie zamknięcia wszystkich kościołów w mieście. Wezwał też do wzmocnienia ochrony kościołów w całym kraju.

Angela Merkel wyraziła solidarność z Francją: “Jestem głęboko wstrząśnięta brutalnym morderstwem w kościele w Nicei (…) Niemcy stoją po stronie Francji w tych trudnych czasach”. Zamach potępiła też przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Turcja także potępiła zamach poprzez oświadczenie rzecznika spraw zagranicznych. Od weekendu prezydent Turcji wzywał do bojkotu francuskich produktów, zaimputował Macronowi szaleństwo i oskarżył Francję i Europę o nienawiść do islamu.

Aktualizacja 13:25

Były premier Malezji dr Mahathir Mohamad, znany z islamistycznych poglądów, w obliczu ataków nazwał prezydenta Francji “prymitywnym”, ponieważ obwinia islam. Przyznał też, że “muzułmanie mają prawo być wściekli i zabić miliony Francuzów za masakry w przeszłości”. Mahathir wcześniej znany był z antysemickich wystąpień, także na forach międzynarodowych. W serii tweetów napisał też:

“Skoro obwiniasz wszystkich muzułmanów i muzułmańską religię za to, co zrobiła jedna wściekła osoba, muzułmanie mają prawo ukarać Francję. Bojkot nie może wyrównać całego zła, które uczynili Francuzi przez te lata”.

Aktualizacja 14:40

Kilka godzin po ataku w Nicei, w Lyonie zatrzymano mężczyznę wymachującego nożem o długości 30 cm. Został ujęty tuż przed tym jak próbował wsiąść do tramwaju trzymając odsłonięty nóż. Mówi się, że to mężczyzna pochodzący z Afganistanu posiadający prawo pobytu na terenie Francji.

Aktualizacja 15:50

Nożownik z Afganistanu był ubrany w tradycyjny strój afgański. Według doniesień policji był już znany służbom. Aresztowano go niedaleko od miejsca, gdzie w 2019 roku wybuch improwizowanego ładunku ranił 14 osób.

Przed kościołem w Sartrouville (okolice Paryża) zatrzymano kolejnego mężczyznę wymachującego nożem. Miał grozić, że chce dokonać podobnego mordu jak w Nicei. Policja otoczyła obszar kordonem, w samochodzie podejrzanego nie znaleziono materiałów wybuchowych.

Aktualizacja 16:50

W Lyonie dokonano kolejnego aresztowania. Osoba zatrzymana krzyczała, że ma zamiar kogoś zabić. Zdaniem policjantów wyglądała zdecydowanie na kogoś niestabilnego emocjonalnie.

Według “Le Monde” zastrzelony przez policjantów w Awinionie to członek skrajnie prawicowej “Generation Identitaire”, który groził sklepikarzowi pochodzącemu z Północnej Afryki. Prokuratura twierdzi, że osobę atakującą śledzono z powodu problemów psychicznych. Śledztwo odchodzi w tym momencie od wcześniejszych podejrzeń o atak natury islamistycznej.

Prezydent Macron zdecydował o zwiększeniu liczby żołnierzy patrolujących ulice Francji z trzech do siedmiu tysięcy.

Aktualizacja 17:30

Według telewizji BFMTV sprawca zamachu w Nicei to 21-letni Tunezyjczyk, który przypłynął do Francji w październiku z włoskiej wyspy Lampeduzy, dokąd przybywają imigranci z Afryki Północnej. Nie był wcześniej znany służbom.

Wcześniej w tym miesiącu islamski terrorysta pochodzenia czeczeńskiego, związany z ISIS, obciął głowę francuskiemu nauczycielowi Samuelowi Paty, który pokazywał na lekcji o wolności słowa rysunki przedstawiające Mahometa.

W Nicei miał miejsce jeden z najtragiczniejszych ataków terrorystycznych ostatnich lat, kiedy w 2016 roku 31-letni Tunezyjczyk wjechał ciężarówką w tłum celebrujący narodowe święto 14 lipca. Zginęło wtedy 86 osób. (JW)

Źródła: Guardian, Insider, La Croix, Daily Star

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign