Saudyjska uciekinierka otrzymała status uchodźcy

Osiemnastoletnia Saudyjka Rahaf Mohammed Al-Qunun, która porzuciła islam i uciekła w sobotę od znęcającej się nad nią rodziny, otrzymała od ONZ-owskiej organizacji ds uchodźców (UNHCR) status uchodźcy. UNHCR zwrócił się do rządu australijskiego o udzielenie jej azylu. Wczoraj australijski minister zdrowia zapowiedział, że jeśli Rahaf dostanie status uchodźcy, to Australia szybko zajmie się jej wnioskiem azylowym.

Rafah Mohammed przebywa w Bangkoku w Tajlandii, gdzie została początkowo zatrzymana na lotnisku na prośbę saudyjskiej ambasady. Władze tajlandzkie chciały ją odesłać do kraju, uważając, że jej ucieczka jest „sprawą rodzinną”, ale po rozgłosie, jaki towarzyszył ucieczce młodej dziewczyny zgodziły się, żeby zajął się nią UNHCR. (g)
Źródło: npr.org

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom