Saudyjki wpuszczono na mecz i na targi samochodów

Saudi women watch the soccer match between Al-Ahli against Al-Batin at the King Abdullah Sports City in Jeddah, Saudi Arabia January 12, 2018. REUTERS/Reem Baeshen
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Kobiety w Arabii Saudyjskiej w ubiegłym tygodniu mogły po raz pierwszy obejrzeć mecz oraz wejść na targi samochodów zorganizowane tylko dla kobiet.

Prasa donosi o postępach w zakresie praw kobiet jakie poczyniła w ubiegłym tygodniu Arabia Saudyjska. W Le Mall w Dżuddzie otwarto pierwszą wystawę samochodów, skierowaną wyłącznie do kobiet. To konsekwencja wprowadzonej liberalizacji, która pozwoli kobietom już w tym roku prowadzić auta.

Także w Dżuddzie kobiety zajęły po raz pierwszy miejsca na trybunach stadionu piłkarskiego i obejrzały mecz grany przez mężczyzn. Co prawda były w sektorach wydzielonych dla rodzin, oddzielone od kibiców, którzy przyszli bez rodzin. Umacnia to postępowy wizerunek księcia następcy tronu Salmana.

Te niewielkie kroki, nie rozwiązują jednak całej sytuacji wolności kobiet w Arabii Saudyjskiej. Ciągle potrzebują pozwolenia męskich opiekunów w wielu sprawach życia codziennego: zawarcia małżeństwa, otwarcia rachunku bankowego, czy podróży zagranicznej. (j)

źródło: Guardian, ABC

Chętnie nas czytasz?

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook