Włochy zgodziły się przyjąć 149 uchodźców, których samolot ONZ przewiózł w ubiegłym tygodniu z Libii do Rzymu.
Przybyłe do Włoch osoby pochodzą z Afryki Wschodniej – Etiopii, Erytrei, Sudanu i Somalii – i przebywały w Libii w tymczasowych obozach dla uchodźców. UNHCR, organizacja ONZ do spraw uchodźców, stara się ich ewakuować w związku z walkami, jakie obecnie się tam toczą pomiędzy siłami generała Haftara a rządem w Trypolisie. Wśród ewakuowanych ponad połowę stanowią dzieci i niemowlęta, wiele jest niedożywionych i chorych.
Parę dni wcześniej samolot przewiózł 62 uchodźców z Libii do ośrodka UNHCR w Rumunii, skąd po udzieleniu im pomocy lekarskiej trafić mają do Norwegii. UNHCR będzie starać się wywieźć więcej osób, ale nie wiadomo, czy jakieś kraje zgodzą się je przyjąć. Od początku 2019 roku z Libii organizacja wywiozła prawie tysiąc osób. Znacznie więcej jest zawracanych na morzu z powrotem do tego kraju – tylko w maju było ich 1200.
Trwające od kwietnia walki spowodowały ucieczkę z miejsc zamieszkania ponad 80 tysięcy Libijczyków, ponad dwa tysiące osób zostało rannych. Uciekający zwiększą presję na obozy prowadzone tam przez UNHCR dla uchodźców z innych krajów.
Do Genui przypłynął tymczasem okręt włoskiej marynarki wojennej, który uratował ponad stu imigrantów w pobliżu wybrzeży libijskich, gdy silnik w ich łodzi się zepsuł. Okręt przebywał tam dla ochrony platform wiertniczych. a nie wyławiania imigrantów, ale zareagował na zagrażającą ich życiu sytuację. Wicepremier i minister spraw wewnętrznych Włoch Matteo Salvini nie zgadza się na przybijanie do włoskich portów statków z imigrantami wyłowionymi na Morzu Śródziemnym, jednak okręty wojenne podlegają ministrowi obrony z konkurencyjnej partii, Ruchu 5 Gwiazd. Salvini oświadczył, że imigranci nie będą mogli pozostać we Włoszech; nie jest jednak jasne, w jaki sposób zamierza się ich pozbyć.
GL, na podstawie thelocal.it