Salafickie kazanie w walijskim meczecie

meczet walia
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Walijski meczet Jalalia w Cardiff stał się miejscem sporu na temat ekstremizmu, gdy tamtejszy imam zrezygnował z pełnionej funkcji.

meczet walia

Mohammad Bashir Uddin uznał, że nie jest w stanie utrzymać stanowiska imama po tym, jak sprzeciwił się wystąpieniu w meczecie mówcy, którego określił jako ekstremistę i salafitę.

„Ludzie nie rozumieją związku miedzy salafizmem, a terroryzmem – mówi Uddin. – Wpływ salafizmu jest niebezpieczny dla społeczności muzułmańskiej. Jest sprawcą zamieszania w islamie. Powoduje, że dzieci nienawidzą swoich rodziców i uznają ich za wrogów. W ten sposób powstają konflikty wewnątrz rodziny, a więzi zostają zerwane. Te nauki są bardzo atrakcyjne dla młodych, a ich argumenty są bardzo przekonujące. Będą przez nie bardziej skłonni do zaciągania się do walk za granicą”.

 

Salafitami są między innymi trzej podejrzani o terroryzm muzułmanie z Cardiff, którzy pojechali na dżihad do Syrii.

W roku 2010 ten sam meczet znalazł się na pierwszych stronach gazet po dystrybucji ulotek mówiących, że muzułmanie, którzy głosowali w wyborach „spłoną w piekle”. Wtedy przywódcy muzułmańscy zakazali grupie salafitów spotkań w meczecie i poprosili, żeby znaleźli sobie inne miejsce. „Większość z nas stanowią hanafici – mówi Uddin – a hanafici nie popierają salafizmu.”

Zwierzchnik meczetu Mohammed Bashir Ahmed odpiera zarzuty imama: „To, co on mówi, nie jest prawdą, sam złożył rezygnację miesiąc temu. Nie uważam, żeby został do tego zmuszony”.

W swoim liście Uddin określa mówcę jako salafitę, który był uprawniony przez komitet meczetowy do wygłoszenia kazania. Ale Ahmed twierdzi, że nawet nie wiedział, czym jest salafizm. „Mówca był zaproszony przez ludzi, a nie przez komitet. Wtedy imam mówił, że wszystko jest w porządku. Nie miał nic przeciwko jego wizytom, które powtórzyły się dwa czy trzy razy. Złożył potem rezygnację, ale nie wiem, co chce tym osiągnąć”.

Policja potwierdziła, że sprawdzała doniesienia o groźbach porwania i napaści, zgłoszone przez Uddina.

Severus-Snape na podstawie: www.walesonline.co.uk

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook