Rządowa saudyjska fundacja potępia zaprzeczanie Holocaustowi

Saudyjska rządowa fundacja Muslim World League, której celem było propagowanie wahabickiego islamu za granicą, z okazji Światowego Dnia Pamięci o Holocauście 28 stycznia wystosowała list do Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie. Sekretarz generalny fundacji Mohammed Alissa napisał w nim, że „prawdziwy islam jest przeciwko tym zbrodniom, które uważa za jedne z najgorszych, jakie zostały kiedykolwiek popełnione” i wyraził „najgłębszą sympatię z ofiarami Holocaustu, który wstrząsnął ludzkością do głębi i którego okropności nie mogą być zaprzeczane ani pomniejszane przez jakąkolwiek rozważną czy miłującą pokój osobę”.

Odnosząc się do tych, którzy zaprzeczają istnieniu Holocaustu (a bardzo wiele ugrupowań islamskich, kaznodziejów a nawet dziennikarzy muzułmańskich mu zaprzecza) Alissa napisał: „zaprzeczanie lub pomniejszanie Holocaustu jest zbrodnią zniekształcania historii i obrazą tych niewinnych dusz, które zostały zgładzone. Jest znieważeniem nas wszystkich, bo wszystkim nam wspólna jest ludzka dusza i więzy duchowe”.

Wprawdzie w całym liście nie znalazło się słowo „Żydzi” ale i tak jego wysłanie oznacza istotną zmianę w polityce saudyjskiej i działaniu Mouslim World League, który dotychczas rozpowszechniał materiały i nauczanie fundamentalistycznego islamu o bardzo antysemickim proflilu. (g)

Źródło: Clarion Project

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom