Rozpoczęła sie ofensywa na stolicę Państwa Islamskiego

Dowództwo SDF, kurdyjsko-arabskich oddziałów w Syrii, poinformowało o rozpoczęciu ofensywy na Rakkę, „stolicę” Państwa Islamskiego. SDF współdziała z zachodnią koalicją anty-ISIS, której samoloty dokonały serii ciężkich bombardowań na pozycje oddziałów Państwa Islamskiego.

Walki o zdobycie miasta, w którym znajduje się 4-6 tys. żołnierzy ISIS potrwają parę tygodni. Zdobycie głównego miasta Państwa Islamskiego nie będzie końcem walk z tym ugrupowaniem ale zada mu decydujący cios – bez stolicy Państwo Islamskie nie będzie już dłużej mogło nazywać się „kalifatem”. (g)

Źródło: BBC

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom