Rozmowy ws. rządu jedności Palestyńczyków ponownie odłożone

Planowane na 21 czerwca spotkanie prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa i szefa rządzącego Strefą Gazy Hamasu Chaleda Meszala, które miało sfinalizować utworzenie rządu jedności narodowej, zostało w niedzielę ponownie odłożone.

O decyzji tej poinformowali zarówno przedstawiciele Fatahu, jak i Hamasu; nie podano nowego terminu spotkania, które miało się odbyć w Kairze.

Według Azzama al-Ahmada, przedstawiciela Fatahu, rozmowy zostały odłożone na prośbę jego partii, po to, by „stworzyć właściwy klimat”, a także aby prezydent Abbas mógł złożyć wizytę w Turcji w przyszłym tygodniu, zanim nastąpi kolejny etap dialogu między dwoma najważniejszymi ugrupowaniami palestyńskimi.

Anonimowy przedstawiciel Hamasu powiedział agencji AFP, że odłożenie rozmów jest „znakiem, że dyskusje na temat sformowania rządu i nominowania jego szefa prowadzone są na serio”.
Nieustanne odsuwanie terminu, w którym miałby powstać rząd palestyński, wynika między innymi z konfliktu wokół osoby ewentualnego szefa nowego gabinetu Salama Fajada, który pełni funkcję premiera w rządzie Abbasa. Przy jego kandydaturze stanowczo obstaje Fatah, kategorycznie sprzeciwia się jej Hamas.

AFP zwraca uwagę, że nominowanie premierem Fajada – wykształconego w USA ekonomisty – któremu przypisuje się uzdrowienie finansów Autonomii Palestyńskiej, byłoby dobrym sygnałem dla wspólnoty międzynarodowej, wskazującym na orientację rządu.

Więcej na: onet.pl