Rośnie wsparcie Saudów dla niemieckich salafitów

Organizacje religijne z Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu i Kataru wysyłając kaznodziejów i budując meczety, mają coraz większy wpływ na salafickie ugrupowania w Niemczech. 

W Niemczech coraz bardziej aktywne są organizacje z tych trzech krajów Zatoki Perskiej. Budują meczety, instytucje edukacyjne, wysyłają kaznodziejów, którzy nauczają fundamentalistycznej wersji islamu, wynika z będącego w trakcie dochodzenia federalnego urzędu ds ochrony konstytucji.

Przykładowo w „Stowarzyszeniu odnowienia islamskiego dziedzictwa” nie rozróżnia się pomiędzy prozelityzmem salafickim, skupionym na misjonarzowaniu, a dżihadyzmem.

Rząd w Rijadzie zasłania się niezależnością organizacji religijnych, chociaż służby niemieckiej wykazują powiązania pomiędzy rządami krajów Zatoki a tymi organizacjami. Domagają się więc stworzenia listy osób i organizacji salafickich, którym zakaże się wstępu na teren Schengen. (j)

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Jan Wójcik

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Sahel: dżihadyści przejmują teren

Pod banderą Antify na „ratunek” imigrantom

Biden: rzeź Ormian to ludobójstwo