Rośnie liczba imigrantów dobrowolnie wyjeżdżających z Niemiec

Liczba imigrantów, którzy nie otrzymali azylu i dobrowolnie wyjechali z Niemiec do końca listopada wyniosła 55 tysięcy osób – dwa razy więcej niż liczba osób przymusowo deportowanych w tym okresie (25 tys.). Dobrowolnie wyjeżdżali głównie Albańczycy (15 tys.), Kosowianie, Serbowie i Irakijczycy – po 5 tys.

W stosunku do ubiegłego roku liczba dobrowolnych wyjazdów wzrosła o połowę, w 2015 wyniosła 27 tysięcy, a liczba przymusowych deportacji o 20%. Nadal jednak większość osób, które nie otrzymały azylu lub innego zezwolenia na pobyt pozostaje w Niemczech nielegalnie.

Osoby wyjeżdżające dobrowolnie otrzymują od państwa pieniądze, tym większe, im szybciej zdecydują się na wyjazd, dla 5 osobowej rodziny może to być nawet 4200 euro; otrzymują także zasiłek od Międzynarodowej Organizacji ds Migracji.

Od przyszłego roku Niemcy będą przeznaczać co roku 50 milionów euro na pomoc w reintegracji powracających imigrantów w ich krajach ojczystych. (g).

Źródło: BBC

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom