„Religia pokoju… wiecznego”. Redakcja „Charlie Hebdo” nie złożyła piór

Po zamachach na redakcję twierdzili, że zaprzestaną już krytykowania islamu. Długo nie wytrzymali. Nowa okładka francuskiego magazynu satyrycznego „Charlie Hebdo’ uderza w „religię pokoju”.

Magazyn, opublikowany po ostatnich zamachach islamskich terrorystów w Barcelonie, na okładce przedstawia krwawiące ciała ofiar, uciekającą furgonetkę zamachowcy i napis „religia pokoju… wiecznego”.

Pół roku po zamachu na „Charlie Hebdo”, w którym zginęło 12 osób redaktor naczelny zapowiedział, że więcej karykatur proroka Mahometa nie będzie. Stwierdził wtedy, że satyryczny tygodnik wykonał swoją misję. Dwa lata po zamachach, na początku tego roku, w proteście przeciwko nowej polityce łagodniej traktującej islamskich ekstremistów, z redakcji odeszła dziennikarka Zineb el Razhoui.

Okładka Charlie Hebdo

Okładka Charlie Hebdo

Na szczęście redakcja w obliczu terroru nie zamierza milczeć, co jest o tyle ważne, że tylko oni mają świadomość zapłaconej ceny i prawdziwego ryzyka. Nie uderzają bezpośrednio w proroka Mahometa, ale rozprawiają się z popularyzowanym przez samych muzułmanów pojęciem „religia pokoju”, PR-owo mającym być synonimem słowa islam. A nawet podważenie tego „dogmatu” wielokulturowości, bo przecież nie samego islamu, zostało już określone jako niebezpieczne.

Ponad dwa lata temu w obliczu tragedii, w geście solidarności pisaliśmy „Je suis Charlie” dzisiaj możemy powiedzieć to samo z dumą „Je suis Charlie!”

Jan Wójcik

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię

Kto jest zawiedziony polityką imigracyjną?

Afrykański konflikt na ulicach Europy