Rekordowy rok brytyjskiej policji. Ponad 400 aresztowań w związku z terroryzmem.

W 2017 roku brytyjska policja aresztowała 412 osób pod zarzutami popełnienia przestępstwa związanego z terroryzmem. To o 58% procent więcej niż w roku poprzednim.

W ubiegłym roku zginęło w zamachach terrorystycznych w Wielkiej Brytanii 36 osób, a setki zostały rannych. Zamachy miały miejsce na Westminster Bridge, w Manchesterze, w London Bridge i przed meczetem Finsbury Park.

Tylko jedna trzecia z tych aresztowań skończyła się wyrokami za przestępstwa, a nie wszystkie z nich były bezpośrednio związane z terroryzmem. Niektóre osoby wypuszczono bez podejmowania dalszych działań, niektóre za kaucją. W niektórych przypadkach nałożono alternatywne kary.

 

Pod koniec 2017 roku w więzieniach znajdowało się 224 terrorystów, z których 86 procent odwoływało się do islamistycznej ideologii.

Nowym zjawiskiem w tym roku jest większa liczba aresztowań w związku z terroryzmem motywowanym ideologią skrajnej prawicy. Policja udaremniła cztery próby ataków, między innymi nazisty, który chciał zaatakować nożem paradę homoseksualistów. (j)

Źródło: The Independent

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Jan Wójcik

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Prześladowcy krytykującej islam skazani

Chciał zapłacić bitcoinami za uwolnienie terrorystów

Zamach w Würzburgu: problemy psychiczne, polityka azylowa i integracja