Rada Europy zaleca nieujawnianie religii jeżeli terrorystą jest muzułmanin

Europejska Komisja przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji (ECRI), zaleca brytyjskiemu rządowi, by cenzurował prasę jeżeli sprawcą zamachu terrorystycznego jest muzułmanin.

W 83-stronicowym raporcie podsumowującym stan nietolerancji, ksenofobii i rasizmu w Wielkiej Brytanii ECRI przedstawia zalecenia jak uniknąć narastania mowy nienawiści. „ECRI uważa, że w świetle faktu, że mzułmanie znajdują się coraz bardziej w centrum uwagi, w wyniku ostatnich aktów terroryzmu powiązanych z ISIS, rozpalanie uprzedzenie wobec muzułmanów pokazuje lekkomyślny brak szacunku nie tylko dla większości muzułmanów w Wielkiej Brytanii, ale także dla ich bezpieczeństwa”, piszą autorzy raportu. Kontynuując ECRI zauważa, że „kiedy media podkreślają muzułmańskie pochodzenie sprawców ataków terrorystycznych i poświęcają temu dużo uwagi, prawdopodobne jest zwiększenie odwetów z użyciem przemocy wobec muzułmanów, niż w przypadku gdy motywacja sprawcy jest bagatelizowana lub odrzucana na rzecz alternatywnych wyjaśnień”.

ECRI jest organizacją Rady Europy powołaną do monitorowania różnych form dyskryminacji. W raporcie organizacja posuwa się dalej zalecając rządowi Theresy May, by ten „w sposób bardziej rygorystyczny szkolił dziennikarzy, by zapewnić większą zgodność z etycznymi standardami”.

W odpowiedzi rząd Wielkiej Brytanii napisał, „że wspiera wolną i otwartą prasę i nie wpływa na to co robi prasa ani co publikuje, tak długo jak prasa przestrzega prawa”. (j)

źródło: Daily Express

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Jan Wójcik

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Sahel: dżihadyści przejmują teren

Pod banderą Antify na „ratunek” imigrantom

Biden: rzeź Ormian to ludobójstwo