Przywódca tureckiej opozycji skazany na cztery lata więzienia

Przywódca prokurdyjskiej partii HDP i były kandydat na prezydenta Selahattin Demirtas został skazany przez sąd apelacyjny na cztery lata i osiem miesięcy więzienia za „propagandę terrorystyczną”. Propaganda polegała na tym, że Demirtas wygłosił we wrześniu 2013 przemówienie, które sąd uznał za poparcie dla nielegalnego kurdyjskiego ugrupowania PPK, walczącego z rządem i uznawanego również przez Unię Europejską za organizację terrorystyczną.

Od 2016 roku Demirtas przebywa w więzieniu, pozbawiony przez parlement immunitetu i oczekuje na kolejny proces, w którym grożą mu 142 (sto czterdzieści dwa) lata więzienia za związki z PPK, czemu polityk zaprzecza. (g)

Źródło: aljazeera.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom