„Przynajmniej 50 milionów muzułmanów gotowych do przemocy”

Muzułmanów, którzy akceptują przemoc w imieniu islamu, może być ponad 50 milionów, uważa holenderski profesor nauk społecznych Ruud Koopmans.

Koopmans mówi o miliardzie dorosłych osób z 1,6 miliarda muzułmanów ogółem na całym świecie. Połowa z tego miliarda wyznaje skrajnie konserwatywne wartości, takie jak niższy status prawny kobiet, homoseksualistów i niewiernych. Z tej grupy 10%, czyli 50 milionów, jest w stanie posunąć się do przemocy w obronie islamu. „To oczywiste, że nie każdy, kto jest skłonny do przemocy, wprowadza to w życie – wyjaśnia profesor. – Ale zagrożenie jest także ze strony tych, którzy wspierają radykałów, zachęcają, dają im schronienie, czy najzwyczajniej milczą, gdy widzą radykalizację i podejrzewają planowane ataki”.

Swoje liczby badacz opiera na swoich sondażach i badaniach innych organizacji. W Niemczech około 8% osób usprawiedliwiało przemoc w imię islamu, w Holandii 11%, a w badaniu Pew Research z 2013 roku przeprowadzonym w wielu krajach, takich muzułmanów było ok. 14%. Także liczbę 50 milionów profesor uważa za „konserwatywną”, ponieważ gdyby odnieść 14% do całej populacji dorosłych, byłaby większa, a jeszcze należy założyć, że część osób takich postaw nie ujawnia w badaniach.

Dla Zachodu Koopmans widzi proste rozwiązanie: imigracja poddana ostrej kontroli i zero tolerancji dla skrajnych ideologii i średniowiecznych poglądów. (j)

źródło: Rheinische Post

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Kto jest zawiedziony polityką imigracyjną?

Afrykański konflikt na ulicach Europy

Czy ktoś jeszcze widzi korzyści z imigracji?