Sześciu muzułmanów z Londynu usłyszało wyrok za ciężkie pobicie dwóch mężczyzn w 2012 roku. Atak miał podłoże religijne i rasowe: ofiary to czarni mężczyźni nie będący muzułmanami.
Abu Bakr Mansha – przewodzący sprawcom był już wcześniej skazany na mocy Terrorism Act za organizację ataku na brytyjskiego weterana z Iraku.
Atak przeprowadzono w dwóch etapach. Najpierw Abu Bakr Mansha wraz z nieletnim współsprawcą zaatakował ofiary słownie na terenie Tesco we wschodnim Londynie, by następnie śledzić mężczyzn i w ten sposób dowiedzieć się, gdzie mieszkają. Potem sprawcy wezwali na pomoc jeszcze czterech bandytów uzbrojonych w kije baseballowe, którzy pomogli im pobić ofiary niemalże na śmierć. Obaj pobici mężczyźni, w chwili ataku w wieku 40 i 49 lat, trafili do szpitala z ciężkimi obrażeniami.
Ze względu na rasowe i religijne podłoże pobicia oraz historię kryminalną sprawców, dochodzenie prowadzi jednostka antyterrorystyczna policji. Na mocy Terrorism Act brytyjska policja posiada specjalne uprawnienia do interwencji w sytuacji, gdy zachodzi podejrzenie terroryzmu.
Cała szóstka oskarżonych to muzułmanie, wszyscy przyznali się do winy. Ich przywódca, który nawet przed sądem wygłaszał swoje rasistowskie poglądy, został skazany na 10 lat więzienia. Nie jest to jego pierwszy wyrok – w 2005 roku mężczyzna został skazany na mocy Terrorism Act. Planował wówczas atak na żołnierza armii brytyjskiej odznaczonego za walkę w Iraku. Pozostali pełnoletni sprawcy zostali skazani na 8 lat więzienia, jeden na 6,5 roku i kolejny na 2 lata. Ostatni, obecnie 17-letni sprawca został skazany na 18 miesięcy pozbawienia wolności.
Duncan Ball, szef antyterrorystów Metropolitalnej Służby Policyjnej komentuje: „Był to podły rasistowski i religijny atak, w wyniku którego ofiary odniosły poważne obrażenia. Policja otrzymała duże wsparcie ze strony mieszkańców miasta, co pokazuje, że ludzie nie mają zamiaru dać się zastraszyć. Wyroki skazujące to znak, że nie poddamy się aktom terroru”.
Muzułmanie odcinają się od sprawców ataku. Rzecznik Rady Brytyjskich Muzułmanów zapewnia, że meczet potępia przestępczość i wyraża współczucie wobec ofiar i ich rodzin: „Przestępcy z pewnością nie kierowali się pobudkami religijnymi, mimo, że niektórzy tak twierdzą” – powiedział.
GB, na podst. www.dailymail.co.uk