To, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami czyjegoś domu, nie powinno nikogo interesować. Do czasu. „Rage: Narcissism, Patriarchy, and the Culture of Terrorism” („Wściekłość: narcyzm, patriarchat i kultura terroryzmu”) autorstwa Abigail R. Esman jest porywającą, utrzymaną w dobrym tempie i głęboko osobistą lekturą, która całkowicie obala społecznie przyjętą poprawność.
Esman, publicystka Investigative Project on Terrorism, opisuje przemoc domową oraz cechy charakteru, które mogą służyć za wskaźniki pomagające przewidzieć rozwój radykalizacji i właściwie ocenić zamiar dokonania zamachu terrorystycznego.
Autorka podaje brutalne fakty dotyczące przemocy domowej. W 2017 r. na całym świecie w atakach terrorystycznych zginęło dwadzieścia sześć tysięcy ludzi, większość na Bliskim Wschodzie. Jednocześnie w samych tylko Stanach Zjednoczonych aż dziesięć milionów mężczyzn, kobiet i dzieci w tym samym roku doświadczyło przemocy domowej, w efekcie czego tysiąc pięćset z nich zmarło. Przemoc domowa i terroryzm mają ten sam cel – zastraszyć rodzinę lub wspólnotę. Wzbudzenie strachu ma doprowadzić do przejęcia kontroli zarówno nad sferą prywatną, jak i publiczną.
Książka Esman stanowi istotny wkład w prace na rzecz zrozumienia zjawiska, w ramach którego przemoc domowa prowadzi do radykalizacji, masowych morderstw i terroryzmu. Autorka nie poprzestaje na opisie rzeczywistości, ale stara się również odpowiedzieć na pytanie, jak społeczeństwo powinno zareagować. „Miliony mężczyzn (i kobiet) na całym świecie wychowują się bez ojców lub z surowymi ojcami i nazbyt pobłażliwymi matkami. Niektórzy z nich (choć nie wszyscy) stają się patologicznymi narcyzami. Wiele osób z tej grupy, ale oczywiście nie wszyscy, zostaje terrorystami lub bije własne dzieci i żony. Co ich do tego prowadzi?
Esman dogłębnie analizuje przypadek po przypadku, próbując wyciągnąć na światło dzienne zachowania, które – o ile nie zostaną powstrzymane – mogą rozwinąć się i doprowadzić do strasznego terroru. Pisarka pokazuje podobieństwa pomiędzy pozornie nieporównywalnymi przypadkami, między inymi Osamy bin Ladena, Andersa Breivika, Jamesa Alexa Fieldsa, Omara Mateena. Warto zadać sobie pytanie, co te przypadki mają ze sobą wspólnego. Dzięki wnikliwej analizie danych powiązania stają się jasne i trudne do ukrycia.
Autorka wskazuje na pięć kluczowych życiowych wydarzeń, etapów i osobistych wyborów, które, gdy tylko zostaną zidentyfikowane, pokazują, jak można przejść od przemocy domowej do masowych mordów. Te istotne w życiu etapy to: śmierć rodzica; rozwód rodziców lub bycie przez nich porzuconym; uprawianie kulturystyki, zapasów i (lub) służba wojskowa; bycie ofiarą lub sprawcą przemocy domowej oraz przejście operacji plastycznej.